A duhet të shqetësohemi nëse fëmija 18 mujash ende nuk flet?

0 0

Fëmija im është 18 muajsh dhe ende nuk flet shumë fjalë as nuk është në gjendje të ndërtojë fjali të shkurtra. A duhet të shqetësohem dhe të drejtohem tek ndonjë mjek specialist?

Mundohuni të mos shqetësoheni nëse fëmija juaj në moshën 18-muajshe ende nuk po flet. Mosha në të cilën fëmijët mësojnë të flasin mund të ndryshojë shumë. Mesatarisht në moshën 18 muajshe, fëmija duhet të dijë të paktën 6 fjalë. Edhe nëse ende nuk i di, nuk ka arsye për t’u alarmuar nëse shenjat e tjera të komunikimit shkojnë mirë.

Fëmija vërtet mund të mos flasë, por ju nuk duhet të shqetësoheni nëse:

  • fëmija është në gjendje të ndjekë udhëzime të thjeshta nga ju, si për shembull “Merre pelenën”.
  • fëmija do të kuptojë shumë fjalë veç e veç, por edhe disa fjalë të bashkuara që formojnë fjali të shkurtra.
  • kur dëshiron diçka, fëmija do ta kërkojë në mënyrën e tij.
  • kur ju i lexoni apo i tregoni libra me figura, mund të tregojë objekte dhe fotografi me nxitjen tuaj.
  • ndërsa luan, duket sikur thotë fjalë pa kuptim.
  • nëse di më shumë se një gjuhë, përdor herë njërën herë tjetrën, duke i ngatërruar ato me njëra-tjetrën.

Mos u shqetësoni shumë për mënyrën se si fëmija shqipton fjalët. Më e rëndësishme është përpjekja për komunikim.

Lexo edhe: Ne cilen moshe duhet te shqetesohemi nese femija nuk flet?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Kukulla për fëmijë, 6 sugjerime...

Më poshtë kemi përgatitur një listë me gjashtë flimat vizatimorë më të përshtatshëm e të bukur për t'i parë fëmijët tuaj gjatë periudhave të festave e pse jo edhe natën...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X