A duhet të shqetësohemi nëse fëmija 18 mujash ende nuk flet?

0 0

Fëmija im është 18 muajsh dhe ende nuk flet shumë fjalë as nuk është në gjendje të ndërtojë fjali të shkurtra. A duhet të shqetësohem dhe të drejtohem tek ndonjë mjek specialist?

Mundohuni të mos shqetësoheni nëse fëmija juaj në moshën 18-muajshe ende nuk po flet. Mosha në të cilën fëmijët mësojnë të flasin mund të ndryshojë shumë. Mesatarisht në moshën 18 muajshe, fëmija duhet të dijë të paktën 6 fjalë. Edhe nëse ende nuk i di, nuk ka arsye për t’u alarmuar nëse shenjat e tjera të komunikimit shkojnë mirë.

Fëmija vërtet mund të mos flasë, por ju nuk duhet të shqetësoheni nëse:

  • fëmija është në gjendje të ndjekë udhëzime të thjeshta nga ju, si për shembull “Merre pelenën”.
  • fëmija do të kuptojë shumë fjalë veç e veç, por edhe disa fjalë të bashkuara që formojnë fjali të shkurtra.
  • kur dëshiron diçka, fëmija do ta kërkojë në mënyrën e tij.
  • kur ju i lexoni apo i tregoni libra me figura, mund të tregojë objekte dhe fotografi me nxitjen tuaj.
  • ndërsa luan, duket sikur thotë fjalë pa kuptim.
  • nëse di më shumë se një gjuhë, përdor herë njërën herë tjetrën, duke i ngatërruar ato me njëra-tjetrën.

Mos u shqetësoni shumë për mënyrën se si fëmija shqipton fjalët. Më e rëndësishme është përpjekja për komunikim.

Lexo edhe: Ne cilen moshe duhet te shqetesohemi nese femija nuk flet?

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse fëmija im 2 vjeç...

Për ju, mund të duket e mërzitshme që fëmija juaj 2 vjeç ha të njëjtin vakt në të njëjtën kohë, në të njëjtën pjatë me të njëjtin pirun çdo ditë....

“Si je me mësime?” Pyetja...

Një nga pyetjet që u bëhet shpesh fmëijëve sa herë takojnë të rritur është “Shkon mirë me mësim ti? Hë si je ti, nxënës i mirë?”. Këtë tematikë ka ngritur...

E vendosni fëmijën në sexholino...

Kur në makina është ftohtë, shumë prindërve u vjen natyrshëm që ta rehatojnë fëmijën në sexholino, duke u lënë xhupin veshur. Megjithatë, kjo është një praktikë e gabuar. Në rast...

Shkrimi me dorë ndihmon zhvillimin...

Kompjuterët dhe tabletët janë mjete thelbësore për të mësuar. Në kohë pandemish, me marrëdhënie të kufizuara shkollore dhe shoqërore, ata i lejuan fëmijët të ndiqnin mësimin, të flisnin me miqtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X