A duhet te konsumojme geshtenja gjate ushqyerjes me gji?

0 0

Ushqyerja me gji dhe shtatzania, është një periudhë e rëndësishme dhe delikate. Ka ushqime që gjatë ushqyerjes me gji duhet të shmangen, sepse ato mund të shkaktojnë reaksione alergjike ose dhimbje barku tek fëmija.

Por a mund të konsumojmë gështenja gjatë ushqyerjes me gji?

Do të ishte më mirë të mos i konsumoni sepse ato mund t’i japin një shije të keqe qumështit. Por mbi të gjitha fëmijës i shkaktohet dhimbje barku. Gështenjat janë një ushqim që të fryjnë shumë. Kjo është arsyeja pse nënat duhet t’i shmangin kur ushqejnë fëmijën me gji.

Cilat ushqime të tjera duhet të shmangen gjatë ushqyerjes me gji?

Gjatë ushqyerjes me gji duhet të shmangen edhe ushqime të tjera që shkaktojnë alergji tek fëmija si qershitë dhe luleshtrydhet.  Edhe ushqimet që japin shije të keqe për qumështin duhet të eliminohen nga yshqyerja.

Për këtë arsye, duhet të shmangen hudhra, qepa, frutat e thata dhe bishtajat.  Sigurisht duhet të shmanget alkooli, gjë që mund të jetë shumë e keqe për fëmijën kur kalon përmes qumështit. Ushqime të tjera që duhet të shmangen gjatë laktacionit janë perimet si brokoli, lulelakra, asparagu, kërpudha dhe ushqime të tjera me shije të fortë.

Por ka edhe ushqime që duhet të konsumoni kur ushqeni fëmijën me gji. Cilat janë këto?

Perimet duhet të konsumohen gjatë ushqyerjes me gji (duke shmangur ato që përmendëm më sipër) dhe frutat e sezonit. Në këtë mënyrë marrim të githa fibrat, vitaminat dhe mineralet e nevojshme.  Edhe proteinat është e nevojshme të merren në sasinë e duhur. Këshillohet të konsumoni ushqime si mish dhe vezë (dy herë në javë).

Duhet të pini sasinë e duhur të qumështit dhe nënproduktet e tij.  Peshku është gjithashtu i mirë për gratë që ushqejnë me gji. Edhe supat janë ushqim shumë i mirë gjatë laktacionit. Gjithashtu duhet të pini shumë ujë gjatë kësaj periudhe.

Lexo edhe: Ushqimet qe duhet te evitojme gjate gjidhenies


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Lidhja me fëmijën tuaj pas...

Fëmija juaj i porsalindur është në kraharorin tuaj ndërsa derdhni lot gëzimi. Besojmë se e keni imagjinuar momentin kur fëmija juaj vjen në botë si momenti më i lumtur i...

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

DIVO, për t’i bërë 1000...

Çdo ditë është e rëndësishme por 1000 ditët e para të jetës janë vendimtare pasi janë castet ku krijohen rrenjët, baza e zhvillimit të fëmijës tuaj por ndërkohë edhe modeli...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X