A duhet pirë kafja sapo zgjohemi apo pasi kemi ngrënë mëngjes?

0 0

Për shumë individë , kafja sapo zgjohen, shpesh është një ritual i domosdoshëm. Përkundrazi, ndonjëherë për shkak të nxitimit – gabimisht – zëvendëson plotësisht mëngjesin. Epo, tani një studim i fundit nga Universiteti i Bath, botuar në British Journal of Nutrition, ka treguar se para se të pini një kafe sa më shpejt që të zgjoheni është më mirë të hani mëngjes. Në këtë mënyrë, nivelet e sheqerit në gjak nuk kompromentohen.

Lidhja midis kafesë dhe sheqerit në gjak

Efektet e gjumit dhe kafes së ndërprerë gjatë zgjimit në mëngjes dhe agjërimit u ekzaminuan në një mostër prej 29 personash. Në fund të hulumtimit doli që kafja e pirë sapo zgjoheni, para ngrënies së mëngjesit rrit ndjeshëm përgjigjen e glukozës në gjak me rreth 50% krahasuar me ata që, nga ana tjetër, kishin konsumuar më parë disa ushqime.

Ekipi i studiuesve gjithashtu theksoi se nëse pirja e kafesë kur zgjoheni, pas një nate pa gjumë ose me gjumë të ndërprerë, mund të ndihmojë në zgjidhjen e problemit të përgjumjes, kjo mund të çojë në një ndërlikim tjetër: zvogëlimin e aftësisë së trupit për të toleruar sheqerin në mëngjes.

A e dini se?

Me sheqer në gjak nënkuptojmë përqendrimin e glukozës në gjak. Vlerat normale të referencës së glukozës në gjak kur nuk kemi konsumuar diçka, janë midis 70 dhe 100 mg / dL.
Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Java e ndërgjegjësimit të çrregullimeve...

Kjo është java (22 shkurt-28 shkurt) e ndërgjegjësimit për çrregullimet e të ngrënit (bulimia, anoreksia, ortoreksia, bigoreksia, diabulimia). Në këtë javë, organet që merren me çështjet  e të ushqyerit, profesionistët...

Arseniku i pranishëm në oriz,...

Një studim i ri tregon se kur ushqeni fëmijën tuaj, ju gjithashtu mund të jeni duke si dhënë doza të larta të plumbit, arsenikut dhe mërkurit. Një studim i kryer...

Fëmijët bëjnë naze në ushqim?...

Fëmijët që bëjnë naze në tryezën e ngrënies mund të dallohen menjëherë: ata e shikojnë pjatën me mosbesim dhe refuzojnë sistematikisht ushqime të caktuara, zakonisht perimet. Sipas ekspertëve të Shoqatës...

Flavanolet ulin presionin e lartë...

Shtimi i ushqimeve të pasura me flavanole në tryezë ndihmon në uljen e presionit të lartë të gjakut. Ky është rezultat i një studimi britanik nga Universiteti i Reading botuar...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X