A do të jenë nxënës të mirë fëmijët tuaj? Mund të zbulohet që në lindje

0 0

Indeksi Apgar është një test që kryhet gjatë lindjes dhe që vlerëson vitalitetin dhe efikasitetin e funksioneve kryesore jetësore të foshnjës. Sipas rezultateve të një studimi australian, një rezultat i ulët në këtë test neonatal do të çonte në një rrezik më të madh për të arritur performancë të dobët gjatë shkollës fillore, veçanërisht në fushat që lidhen me shkrimin dhe numërimin.

Pesë parametra të rëndësishëm

Ky test, i cili e ka marrë emrin nga një anestezist amerikan që e ka konceptuar në 1952, mat pesë shenja fiziologjike: rrahjet e zemrës, aktivitetin e frymëmarrjes, reflekset, tonin e muskujve dhe tonin e lëkurës. Indeksi Apgar bazohet në këto pesë parametra themelorë (bazuar në vëzhgim), secilit prej të cilëve i caktohet një rezultat nga zero në dy: vlera maksimale e mundshme e indeksit është 10.

Në bazë të rezultatit është e mundur të ndahen të porsalindurit në 3 grupe: rezultati nga 7 në 10 identifikon një të porsalindur normal, jetësor dhe të shëndetshëm; rezultatet që variojnë nga 4 në 7 përcaktojnë të porsalindurin si mesatarisht në rrezik; rezultatet që variojnë nga 0 në 3 tregojnë një rrezik shumë të lartë për të porsalindurin.

Kërkime australiane

Me bashkëpunimin e akademikëve nga vendet e tjera, studiuesit nga Universiteti i Adelaide dhe Universiteti Monash në Melburn matën në veçanti korrelacionin midis indeksit Apgar dhe performancës akademike në moshën 8 vjeç: kërkimi përfshiu 60,000 fëmijë të cilët ndoqën shkollën fillore nga 2008 deri në 2015. Fëmijët që kishin një indeks prej 6 ose më pak në lindje ishin në rrezik më të lartë për të arritur vetëm standardin minimal në klasën e tretë. Ndërsa studime të tjera kanë krijuar lidhje modeste midis rezultatit Apgar dhe funksionit të ulët njohës, sipas udhëheqjes së studimit Engida Yisma, një profesoreshë në Shkollën e Shëndetit Publik të Universitetit të Adelaidës, hulumtimi i ri mund të tregojë se lidhjet midis dy variablave janë shumë e dukshme në fushat e shkrimit dhe llogaritjes.

Do të nevojiten studime dhe njohuri të mëtejshme, por gjetja është domethënëse dhe nëse konfirmohet, mund të përfaqësojë bazën për disa ndërhyrje që synojnë stimulimin e aftësive njohëse tek foshnjat dhe fëmijët më të vegjël.
Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Jetesë e vrullshme? Si të...

Të gjithë tashmë e dimë se sa e rëndësishme është një dietë e shëndetshme, e rregullt dhe e ekuilibruar. Kur bëhet fjalë për këtë temë, lindin pyetje dhe qëndrime të...

Drithërat në ushqimin e fëmijës,...

Rreth moshës 6 muajshe, foshnjat bëhen eksplorues të vërtetë, kuriozë që fillojnë një aventurë të paharrueshme të zbulimit të botës përreth tyre. Gjatë kësaj periudhe, shumica e fëmijëve mund të...

Masazhi i foshnjave, përftimet e...

Kur fëmija juaj arrin moshën tre muajshe, është e mundur që ta mbuloni atë me përqafime e masazhe që e ndihmojnë të provojë të njëjtat ndjesi të përjetuara në bark,...

Prezantimi i ushqimeve të ngurta...

Çdo fëmijë ndryshon nga njëri-tjetri, prandaj periudha e duhur për të filluar ushqimet e ngurta mund të jetë e ndryshme, por sidoqoftë në asnjë mënyrë nuk duhet të nxitohemi apo...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X