A do të flejë më mirë foshnja nëse shtoj drithëra në qumësht?

0 0

 

Jo, përpjekja për të ngopur fëmijën duke shtuar drithëra në qumësht, nuk do ta ndihmojë që të flejë më mirë. Aftësia e fëmijës suaj për të fjetur gjatë natës varet më shumë nga mosha dhe nga zakonet e gjumit.

Nuk është ide e mirë t’i jepni drithëra fëmijës suaj para se të jetë gjashtë muajsh, pavarësisht nëse duket i shqetësuar apo jo. Sistemi tretjes nuk është mjaft i aftë për të përballuar proteinën shtesë nga drithërat. Ka edhe një shans që fëmija juaj të ketë një reagim të keq ndaj tij. Drithëra përmban gluten, kështu që mund të shkaktojë alergji ose sëmundje te disa foshnje.

Drithëra gjithashtu do ta bëjë qumështin shumë më të trashë, gjë që mund ta vërë fëmijën tuaj në rrezik mbytjeje.

Ju mund të keni parë qumësht të gatshëm të përzierë me formulë dhe drithëra, por nuk ka asnjë garanci se ato janë të mira për fëmijët.

Për fat të keq, nuk ka metoda të provuara për të bërë fëmijën të flejë gjatë natës. Fëmija juaj ka një instinkt natyral në javët e hershme për t’u zgjuar shpesh për të ushqyer dhe për t’u përqafuar me ju.

Disa foshnje duket se janë të vetëdijshëm për një ritëm të natës dhe të ditës më herët se të tjerët. Duke u rritur fëmija do të bëjë gjumë më të rregullt dhe netët do të jenë më të lehta për ju.

Lexo edhe: 4 receta dritherash per mengjesin e bebit


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

10 ushqimet më të mira...

Këto 10 ushqimet e para janë ideale për fëmijën tuaj sepse janë plot me lëndë ushqyese thelbësore, me çmime të arsyeshme, të lehta për t'u përgatitur dhe të shijshme. Avokadot...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X