9 ushqimet qe mund te konsumoni pa u ndier ne “faj”

0 0

Nëse kërkoni te keni një trup në formë dhe të shëndetshëm atëherë nuk duhet të ndiheni asnjëherë në faj që konsumoni ushqimet e mëposhtme. Jane te gjitha shume te shendetshme dhe me vlera!
Mos u ndieni në faj nëse konsumoni këto ushqime! Mos mendoni se permbajne shume kalori…
Brokoli. Ka pak kalori, shumë vitamina, minerale dhe acid folik. Stimulon urinimin dhe nxjerr toksinat.
• Patatet e ëmbëla. Kanë shumë fibra, ndihmojnë në ruajtjen e energjisë trupore dhe përmbajnë kalium. Mund të zëvendësojë bukën dhe përmban hormonin që favorizon metabolizmin e yndyrnave si edhe karbohidrateve.
Arrat. Përmbajnë argininë, fibra, omega 3 etj. Kanë shumë kalori por nëse konsumoni 4-6 arra në ditë nuk do të ndikojnë në peshën trupore.
• Frutat e kuqe. Mund t’i konsumoni sa herë të doni. Përmbajnë fibra, kalium, magnez dhe shumë pak kalori.
• Vaji i ullirit. Mund të përdoret çdo ditë pa frikë. Është yndyrë shumë e mirë dhe rregullon nivelin e sheqerit në gjak.
• Veza. Një përbërës i quajtur kolinë, ndihmon në shëndetin e mirë të sistemin kardiovaksular dhe cerebral, duke ndihmuar për një memorie të mirë. Një vezë në ditë nuk e dëmton shëndetin tuaj.
• Kosi i bardhë. Nëse do të jetë me më pak yndyrë do të jetë më mirë (kosi grek është ideali). Mund ta përdorni me fruta.
• Popcorn. Janë të pasura me fibra pasi prodhohen nga misri dhe nuk përmbajnë shumë kalori nëse gatuhen pa gjalpë. Frenojnë urinë.

A i planifikoni paraprikisht shpenzimet qe mund te realizoni gjate nje muaji bazuar ne buxhetin tuaj familjar?

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Ulja e rrogës në të...

Shkencëtarët vlerësuan sesi ndryshimet në pagë ndikuan në shëndetin e trurit të më shumë se 3,000 të rriturve në SHBA. Studimi 20-vjeçar filloi në 1990, dhe ndoqi pjesëmarrësit përmes recesionit...

Shqetësimi që keni për paratë...

Studimi i afro 15 000 amerikanëve të cilët ishin nga 24 deri në 32 vjeç zbuloi se migrena ishte e zakonshme mes atyre që kishin “pasiguri ushqimore”. Rreth një e...

A duhen futur në ngrirje...

Është një moment emocionues për një nënë kur ajo fillon dhe i jep fëmijës së saj ushqime solide. Nëse fëmija juaj ka mbushur 6 muaj dhe planifikoni t’i filloni ushqimet,...

A duhet t’i tregojmë fëmijës...

Do të kisha dashur një shumë të madhe në llogarinë time bankare, në mënyrë që fëmijët e mi të mendonin se unë dhe burri im Pjetri, jemi të pasur. Vajzat...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X