X

Kryesore

9 nxënës në spital, hëngrën karamele me hashash

 

Një nënë u arrestua dhe tani po ballafaqohet me akuzat e vënies në rrezik të fëmijëve pasi u zbulua se djali i saj nëntë vjeçar solli në shkollë karamele me përmbajtje kanabisi dhe ua shpërndau ato shokëve të tij të klasës, për pasojë, të paktën nëntë fëmijë janë dërguar në spital.

Incidenti ndodhi të hënën kur ndihmësit në Shkollën Anton Grdina në Cleveland, Ohajo vunë re se disa nxënës ankoheshin për dhimbjen e stomakut. Më pas u zbulua se ata kishin ngrënë karamele që kishin një mbështjellëse të çuditshme, dhe kjo i nxiti për të thirrur policinë, të cilët erdhën në shkollë për të zbardhur se çfarë ndodhi. Përfundimisht, 9 nga 14 fëmijët që hëngrën karamelet u dërguan në spital.

Pas një hetimi, Cleveland Police arriti të konfirmojë se karamelet u shpërndanë nga një student i cili i mori nga nëna e tij. Sipas raportit të policisë, djali mori kanabisin, pasi nëna dhe nëna e tij kishin organizuar një festë një ditë më parë.

Pas bisedës me djalin, policia më pas foli me nënën e tij para se ta arrestonte dhe ta ngarkonte me akuzën e rrezikshmërisë së fëmijëve. Policia gjithashtu foli me tezen e tij, por ajo nuk u arrestua.

 “Megjithëse shumica e studentëve tanë nuk ishin të përfshirë në këtë incident… po marr kohë për të kujtuar të gjithë prindërit dhe kujdestarët për rëndësinë e mbajtjes së ilaçeve dhe sendeve të tjera që mund të jenë të dëmshme për fëmijët”, tha drejtori i shkollës Anton Grdina në një deklaratë.

“Faleminderit për mundësinë, që ta përdorim incidentin e ditës së sotme si një moment reflektues dhe ideal për shpërndarjen e mesazheve për komunitetin tonë të shkollës, dhe për kuptuar përgjegjësinë tonë të përbashkët për t’i mbajtur nxënësit tanë të sigurt”.

Lexo edhe: Produkte kozmetike me permbajtje kanabisi

Comments

comments

Me shume ne: Nje guide e pergjithshme
hajdut, makine, cerdhe, policia
Nënat të ofenduara nga një mesazh sensibilizues i policisë

  Pak ditë më parë, departamenti i Policisë së Teksasit ka nxjerrë një njoftim senisbilizues për të gjitha nënat për...

Close