9 gjerat qe duhet te keni parasysh nese do te udhetoni me nje femije

0 0

Gjatë nje udhëtimi me fëmijë të vogël duhet të keni parasysh se ka disa gjëra të cilave duhet t’ju kushtoni rëndësi.

Konkretisht:

• Fëmijët nën moshën 12 vjeçare nuk paguajnë pothuajse asnjëherë taksën e hotelit;
Në avion do t’ju shikojnë të gjithë me inat nëse fëmija juaj fillon të qajë dhe të bërtasë, kështu që duhet të përpiqeni ta mbani të qetë me anën e gjirit, biberonit apo një libri/disa lodrave;
• Gjithmonë para se të prenotoni një hotel duhet ta specifikoni më parë se kërkoni edhe një krevat për fëmijën tuaj;
• Nëse do të merrni me qera një makinë duhet të pyesni nëse mund të merrni me qera edhe një sexholino. Nëse ata nuk jua mundësojnë këtë shërbim duhet të kujdeseni për ta siguruar vetë. Në të gjitha vendet e Bashkimit Evropian përdorimi i saj është një detyrim;
• Mos kini frikë të udhëtoni me një fëmijë më të vogël se 24 muajsh, megjithatë mos harroni se ai është shumë i vogël dhe ka nevojë që udhëtimi të kryhet sipas nevojave të tij;
• Mos u shqetësoni në lidhje me ushqyerjen e fëmijës. Shpesh ata përshtaten më mirë nga sa ju e kishit menduar me ushqimin e vendit ku do të qëndroni.
• Udhëtimi duhet të jetë argëtues edhe për fëmijën;
• Mbani mend se në këtë udhëtim mund të dëshironte të ishte edhe fëmija juaj, në vend që të qëndronte duke ju pritur me ditë të tëra me gjyshen dhe gjyshin;
• Udhëtimi juaj duhet të jetë një mundësi qetësimi për të gjithë dhe nuk duhet të nguteni për të parë sa më shumë gjëra. Në vend të kësaj përpiquni të bëni sa më shumë gjëra që ju ndihmojnë të çlironi stresin dhe lodhjen.

Lexoni edhe: Te udhetojme me bebe

A do te shkoni me pushime verore kete vere?

  • Jo, nuk do te shkojme (44%, 559 Votes)559
  • Po, do t'i kalojme ne Shqiperi (27%, 339 Votes)339
  • Do te shkojme, por ende nuk e kam vendosur se ku... (18%, 236 Votes)236
  • Po, do te shkojme jashte Shqiperise (11%, 144 Votes)144

Total Voters: 1 278

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

A keni raste te familjarëve...

Nëse ti ose të afërmit e tu jeni prekur nga kanceri i trashëguar, mund të pyesni veten se si mund ta përdorni këto njohuri në të ardhmen dhe të jeni...

Për ty mike që je...

E di… Ndiej padrejtësi tani që po shkruaj për ty. Ndihem fajtore sepse jam një nga gratë me fat. Çdo fjalë që shkruaj më thumbon... Sepse e di. E di...

9 mënyra si t’i tregoj...

Të zbulosh se je shtatzënë është një nga momentet më të rëndësishme të jetës. Është lajmi më i madh i jetës suaj, lajmi që mezi prisni t'i ndani me partnerin...

Shkon në spital me temperaturë...

Mëngjësi i sotëm ka ardhur me një lajm të trishtë për një familje në Elbasan dhe tronditës për gjithë qytetarët. Një vogëlushe 3-vjeçare ka ndërruar jetë në spitalin rajonal të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X