9 gjerat per te cilat nenat shpesh paragjykohen

0 0

Të jesh një nënë nuk është e lehtë. Përpiqesh të bësh më të mirën për fëmijën dhe familjen e megjithatë ndodh edhe të paragjykohesh. Në lidhje me çfarë?
Ja paragjykimet më të shpeshta!
Unë nuk do të ushqej me qumësht formule si ajo… dhe në fund ndodh që pikërisht këto nëna ushqejnë më pak ose aspak me gji.
• Nuk do ta mbaj djalin/vajzën në krevat. Ti po bën gabim. Pas disa kohësh kjo nënë mendon se do të ishte më e lehtë të flinte me fëmijën e saj.
• Fëmija im nuk do të haj kurrë para televizorit. Por ja që ndodhi e kundërta!
Përse fëmija duhet të mbajë një çuço? Më vonë kjo nënë e kupton arsyen dhe kënaqet kur bebi ndihet i qetë.
• Sa shumë kile. Pse nuk e kontrollon veten? Si do ta rrëzosh pasi fëmija të lindë? Të bën dëm!
• Se kuptoj si i lejoni fëmijët të sillen në këtë mënyrë në bar/restorant. Po të jemi të sinqertë, mendoni se është faji i një nëne nëse një fëmijë 2-3 vjecar dëshiron të luajë edhe në një vend të tillë?
• 2/3 fëmijë? Sa shumë! Si i menaxhon?
• Përse i jep fëmijës ushqim të gatshëm? Sigurisht që kjo duhet të limitohet në maksimum, por të jemi të sinqertë cili është ai fëmijë që nuk ka ngrënë në jetën e tij një biskotë, patatinë, lëng të blerë?
Si mund ta fillosh punë kaq herët? Ai është ende bebe dhe ka nevojë për ty. Por ka edhe nevojë të ushqehet familja apo jo?
Shpesh mund t’ju ndodhë të gjykoheni për mënyrën si e rrisni fëmijën tuaj, dhe nëse shprehje të tjera keni dëgjuar gjatë rritjes së fëmijës na i shkruani. Ju nuk duhet të ndiheni keq dhe as të vini në dyshim aftësitë dhe kujdesin tuaj në rritjen e fëmijës. Të gjitha nënat dëgjojnë paragjykime të tilla.

Lexoni edhe: 7 menyra si te dukeni te bukura pas lindjes

 

A jo pelqen sajti i ri? (Komentet i lini tek seksioni Sugjero nje ide)

  • Po (87%, 177 Votes)177
  • Jo (13%, 26 Votes)26

Total Voters: 203

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Për ty mike që je...

E di… Ndiej padrejtësi tani që po shkruaj për ty. Ndihem fajtore sepse jam një nga gratë me fat. Çdo fjalë që shkruaj më thumbon... Sepse e di. E di...

Rreziqet dhe përfitimet e shtatzanisë...

Në vendin tonë, gjithnjë e më shumë gra vendosin të kenë një fëmijë në moshën 40-vjeçare. Disa vendosin të presin deri në këtë moshë për të pasur një fëmijë, disa...

9 mënyra si t’i tregoj...

Të zbulosh se je shtatzënë është një nga momentet më të rëndësishme të jetës. Është lajmi më i madh i jetës suaj, lajmi që mezi prisni t'i ndani me partnerin...

Shkon në spital me temperaturë...

Mëngjësi i sotëm ka ardhur me një lajm të trishtë për një familje në Elbasan dhe tronditës për gjithë qytetarët. Një vogëlushe 3-vjeçare ka ndërruar jetë në spitalin rajonal të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X