9 arsyet pse mund të ndiheni shumë të lodhur në mëngjes edhe pas një gjumi të mirë

0 0

Gjumi i tepërt është i rrezikshëm jo vetëm për shëndetin tuaj, por edhe për jetën. Sipas një studimi, 1 në 25 të rritur i zë gjumi në timon çdo muaj. Dhe siç mund të imagjinoni, kjo zakonisht nuk përfundon mirë. Prandaj, është e rëndësishme të përcaktoni arsyet për të cilat ndieni lodhje të vazhdueshme në mënyrë që nëse keni mundësi ta parandaloni atë që do të ndodhë.

Më poshtë ju tregojmë shkaqet më serioze pse ndiheni të lodhur përveç mungesës së gjumit dhe stresit.

 1. Anemia. Anemia nënkupton mungesën e hekurit në trup. Kjo çon në një prodhim të vogël të qelizave të kuqe të shëndetshme të gjakut. Prandaj, indet janë të privuara nga oksigjeni dhe ju ndiheni të lodhur dhe pa energji.

Simptoma të tjera:

 • Dhimbje muskujsh;
 • Probleme me frymëmarrjen;
 • Lëkurë të zbehtë, të verdhë.
 1. Diabeti. Diabeti ndodh për shkak se trupi përdor insulinën në mënyrë të gabuar ose e prodhon në sasi të pamjaftueshme. Për shkak të kësaj, niveli i sheqerit në gjak rritet në mënyrë dramatike. Lodhja e rëndë është një nga shenjat e diabetit.

Simptoma të tjera:

 • një rritje e sasisë së urinë dhe etjes;
 • lëkurë të thatë;
 • humbje peshe.
 1. Sëmundja e celiakisë. Kjo sëmundje shkaktohet nga reagimi jonormal i trupit ndaj glutenit. Gluteni është një proteinë që gjendet tek drithërat. Nëse nuk ndjeheni mirë pas ngrënies së bukës ose gatimeve të tjera, atëherë ju mund të keni sëmundjen e celiakisë.

Simptoma të tjera:

 • Fryrje barku;
 • diarre;
 • humbje peshe.
 1. Kolangjiti primar biliar. Kjo është një sëmundje ku kanalet biliare të mëlçisë shkatërrohen. Bila (lëngu i tëmthit) është projektuar për të hequr substancat e dëmshme nga trupat tanë të tilla si toksinat, kolesteroli dhe qelizat e gjakut të konsumuar. Por kur ka dëme në kanalet bilare, këto elementë të sëmurë grumbullohen në mëlçi. Lodhja është një nga shenjat e zhvillimit të kësaj sëmundjeje të mëlçisë.

Simptoma të tjera:

 • Tharje të syve;
 1. Hipotireoza. Problemet me gjëndrën tiroide nënkuptojnë se ka pak prodhim të hormoneve tiroide. Këto hormone janë përgjegjës për energjinë dhe funksionin e trupit. Kur gjendra nuk funksionon siç duhet, proceset në organizëm ngadalësohen. Si rezultat, mund të ndiheni të lodhur.

Simptoma të tjera:

 • shtim në peshë;
 • dobësi muskulare;
 1. Sëmundja e Alzheimerit. Kohët e fundit, studiuesit kanë zbuluar se përgjumja mund të jetë simptomë e sëmundjes Alzheimer. Ata krijuan një lidhje midis përgjumësisë gjatë ditës dhe akumulimit të beta-amiloidit në tru. Akumulime të tilla mendohet se janë përgjegjëse për zhvillimin e sëmundjes Alzheimer. Kjo do të thotë se ndjenja e lodhjes gjatë ditës mund të jetë një shenjë e hershme e kësaj sëmundjeje.

Simptoma të tjera:

 • Plogështi;
 • Humbja e kujtesës afatshkurtër;
 • Nervozizëm.
 1. Sindromi i këmbëve nervoze. Ky problem i sistemit nervor ju bën që t’i lëvizni këmbët gjatë gjumit. Këmbët tuaja lëvizin në mënyrë spontane dhe kjo pengon gjumin tuaj dhe dëmton cilësinë e tij. Si rezultat, mund të ndiheni të lodhur.

Simptoma të tjera:

 • ndjesi shpimi në këmbë dhe në krahë;
 • dhimbje në këmbë dhe në krahë.
 1. Apnea e gjumit. Apnea është një problem që ndodh kur bllokohen rrugët e frymëmarrjes gjatë gjumit dhe ju ndaloni frymëmarrjen. Këto pushime mund të zgjasin deri në 20 sekonda dhe ndodhin disa qindra herë në natë. Kjo çon në zgjimin dhe më pas rënien në gjumë sërish. Ju mund të harroni se jeni zgjuar por si pasojë e zgjimeve të tilla të shpeshta, cilësia e gjumit përkeqësohet dhe mund të ndjeheni të lodhur gjatë ditës.

Simptoma të tjera:

Frymëmarrje me zhurmë ose gërhitje.

 1. Sindromi i lodhjes kronike. Nëse ndieni përgjumje për 3-4 muaj, atëherë mund të keni sindromin e lodhjes kronike. Kjo gjendje mund të zhvillohet pasi të keni patur një virus ose përvojë traumatike.

Simptoma të tjera:

 • dhimbje të përzier;
 • dhimbje të muskujve;
 • dhimbje koke dhe përqendrim të dobët.

Nëse përjetoni ndonjë nga këto simptoma, mos nxitoni për të nxjerrë përfundime dhe të bëni vetë diagnozën. Sigurohuni që të konsultoheni me mjekun tuaj dhe të kaloni nëpër ekzaminimet e nevojshme.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X