9 arsye të fshehura që tregojnë se përse po djersitni kaq shumë

Djersitja e tepërt nuk konsiderohet e dëmshme nëse ekzistojnë arsye, si moti i nxehtë ose ushtrimet.
0 0

Në këto raste, trupi juaj thjesht po kryen procesin natyror të termorregullimit. Sidoqoftë, nëse e gjeni veten të djersitur në situata kur të gjithë të tjerët nuk djersitin, atëherë mund të keni disa shkaqe të fshehura të djersitjes së tepërt.

  1. Hiperhidroza fokale

Specialistët identifikuan 2 lloje të djersitjes së tepërt – fokale dhe të përgjithësuara. Hiperhidroza fokale karakterizohet nga djersitja e vazhdueshme e zonave të caktuara të trupit, të cilat zakonisht ndodhin në pëllëmbët e duarve, shputat e këmbëve, sqetullat dhe fytyra. Ndërsa çdo person mund të djersitet në këto vende, situata bëhet alarmante nëse shpesh i shihni këto pjesë të lagura për asnjë arsye të dukshme.

Natyra e hiperhidrozës fokale është e paqartë. Studimet treguan se njerëzit që luftojnë me të nuk kanë asnjë ndryshim në gjëndrat e tyre të djersës, as në sasinë e djersës. U sugjerua që kjo gjendje të jetë rezultat i një mosfunksionimi gjenetik të sistemit nervor që prodhon një reaksion djerse, kur nuk është e nevojshme. Trajtimi mjekësor përfshin stimulim elektrik, medikamente, injeksione Botox ose kirurgji.

  1. Shtatzënia

Shtatzënia është një tjetër shkak i fshehur i djersitjes së tepërt. Është një gjendje krejtësisht normale kur e prisni, sepse temperatura e trupit tuaj rritet dhe më shumë gjak po qarkullon në trupin tuaj, gjë që do t’ju bëjë të ndiheni më nxehtë se zakonisht. Rritja e metabolizmit dhe ndryshimet e hormoneve janë ndër arsyet e tjera për djersitje të tepërt.

  1. Tiroidet hiperaktive

Kjo gjendje do të thotë që gjëndra juaj tiroide është bërë ‘mbiaktive’ dhe prodhon më shumë nga hormonet metabolike tiroksinë (T4) dhe tri-jodothyronine (T3) sesa duhet. Këto kimikate janë përgjegjëse për të mbajtur sistemet tuaja të funksionojnë në ritmin e duhur. Me shumë prej tyre, metabolizmi juaj shpejton, gjë që mund të çojë në djersitje të tepruar, rrahje të parregullt të zemrës, humbje të shpejtë të peshës dhe dridhje.

  1. Dietë specifike

Konsumimi i ushqimit të caktuar mund t’ju bëjë të djersitni përfundimisht për shkak të efektit termogjen. Kjo quhet një djersë gustatorike. Megjithatë, disa ushqime kanë një ndikim më të fortë në tretje. Sigurohuni që nuk po shijoni shumë me ushqim pikant, kafeinë ose alkool, përpara se të filloni të shqetësoheni për djersitjen e tepërt.

Të gjitha ato përmbajnë një kimikat të quajtur capsaicin dhe e bëjnë trurin tuaj të mendojë se temperatura e trupit po rritet. Kafeina dhe alkooli gjithashtu stimulojnë sistemin tuaj nervor dhe rrisin presionin e gjakut.

  1. Ilaçet

Edhe pse vetëm 1% e njerëzve përjetojnë djersitje të tepërt si një efekt anësor i ilaçeve të caktuara, ky rast prapë vlen të përmendet. Sipas Shoqatës Ndërkombëtare të Hiperhidrozës, antibiotikët, rregulluesit e hormoneve dhe ilaçet neuropsikiatrike janë ndër medikamentet më të zakonshme që mund t’ju bëjnë të djersiteni.

  1. Sulmi në zemër

Djersitja përmendet ndër simptomat e hershme të një sulmi në zemër. Djersë të ftohta pa asnjë arsye, shoqëruar me një dhimbje në gjoks, marramendje dhe shqetësim në anën e majtë të trupit tuaj mund të tregojnë që jeni duke përjetuar një sulm në zemër.

  1. Diabeti

Njerëzit me diabet mund të jenë të prirur ndaj të gjitha problemeve të përmendura më lart që i bëjnë ata të djersiten më shumë sesa një person i shëndetshëm. Kjo mund të jetë për shkak të sheqerit në gjak të ulët (hipoglicemia), dëmtimit të sistemit nervor të lidhur me diabetin ose neuropatisë, që të gjitha rezultojnë në stimulim të panevojshëm të gjëndrave të djersës.

  1. Ankthi

Djersitja është përgjigja natyrale e trupit tuaj kur pëson stres. Ai e sheh ankthin si një tregues të një rreziku të ardhshëm dhe fillon të lëshojë ujin e tepërt më shumë përmes lëkurës sesa veshkave.

Një arsye tjetër – qarkullimi i rritur i gjakut gjithashtu bën që temperatura e trupit tuaj të rritet. Djersa është mënyra se si ne i ftohim trupat tanë.

  1. Ndryshimet hormonale

Luhatja e niveleve të hormonit tuaj gjatë shtatzanisë, menstruacioneve, pubertetit ose menopauzës mund të shkaktojë djersitje të tepruar. Zakonisht këto probleme shoqërohen me një temperaturë të rritur të trupit të shkaktuar nga nivele të parregulluara të hormoneve.

Lexo edhe: Si të trajtojmë djersitjen pas lindjes?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Covid-19, zbulohet veprimi i virusit...

Më shumë se 10% e të shëruarve nga Covid-19 e gjejnë veten duke jetuar me probleme me përqendrimin, lodhjen dhe kujtesën. Të dhënat dhe efektet e Covidit të zgjatur në...

Ulet numri i vaksinimeve kundër...

Prej gati dy vitesh, burimet shëndetësore dhe energjia janë përqendruar në trajtimin e pandemisë Covid-19, e cila ka shkaktuar miliona vdekje në mbarë botën. Megjithatë, është e rëndësishme që vëmendja...

Omicron, i ftohtë apo grip,...

Omicron – varianti i ri, shumë i transmetueshëm i koronavirusit SARS-CoV-2 – ka pushtuar botën, duke rritur numrat e Covid-19 në masa të jashtëzakonshme çdo ditë. Megjithëse aktualisht ka një...

Produktet e qumështit ndihmojnë parandalimin...

Plakja e trurit përfshin shfaqjen e mangësive të kujtesës që shpesh prekin edhe fjalët e përdorura zakonisht. Në rastet e demencës senile kjo mund të jetë një kambanë e parë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X