8 ushqimet që ju bëjnë më shumë keq se sa cigaret

Dietat e pabalancuara vrasin më shumë njerëz në ditët e sotme sesa pirja e duhanit.
0 0

Shkencëtarët zbuluan se mungesa e lëndëve ushqyese të rëndësishme mund të dëmtojë shëndetin tuaj. Sidoqoftë, disa produkte, të cilat i përfshijmë në dietën tonë duke i quajtur të dobishme, mund të jenë gjithashtu shkatërruese për trupin tonë. Midis tyre janë lëngjet e frutave të freskëta që duken të shëndetshme në krahasim me pijet e tjera, por në të vërtetë mund t’ju sjellin një hap më afër diabetit.

  1. Lëngjet e frutave të freskëta

Frutat konsiderohen thelbësore për ushqyerjen tuaj dhe lëngjet e freskëta janë një mënyrë e thjeshtë për t’i shtuar ato në racionin tuaj të përditshëm. Sidoqoftë, në formë të lëngshme, frutat humbin shumicën e elementeve të tyre të shëndetshëm, si fibra, e cila luan një rol të rëndësishëm në parandalimin e diabetit, sëmundjeve të zemrës dhe mbipeshes. Për më tepër, konsumi i pakontrolluar i lëngjeve mund të shkaktojë në të vërtetë probleme shëndetësore për shkak të sasisë së sheqerit që ato përmbajnë. Në fakt, disa prej tyre kanë aq sheqer sa një kanaçe me Coca Cola.

Rekomandohet të hani një frut të tërë në vend që të pini lëng. Një frut është i mjaftueshëm për t’ju ngopur dhe për të kënaqur dëshirën tuaj për diçka të ëmbël, ndërsa për të bërë një gotë me lëng zakonisht duhen disa fruta njëherësh.

  1. Çokollatat Granola

Edhe pse janë të pasura me lëndë ushqyese, disa çokollata  granola janë gjithashtu të pasura me sheqer të shtuar. Ato përmbajnë nga 15 deri në 30 g sheqer për çdo racion.

  1. Sushi

Sushi vetë nuk është e dëmshme. Sidoqoftë, janë përbërësit dhe aditivët e ndryshëm që shtohen tek sushi që shkaktojnë problemin kryesor. Shumë nga gatimet me sushi (si roletë) në ditët e sotme përmbajnë majonezë, djathë krem, salca dhe produkte të tjera që rrisin vlerën ushqyese të Sushit dhe përmbajnë kalori sa për një ditë të tëra. Për të shmangur problemet me peshën konsumoni role të thjeshta me salmon.

  1. Peshk i rritur në vaska.

Ky problem ka të bëjë edhe me sushin. Peshku i egër është një burim i pasur i acideve yndyrore të shëndetshme Omega-3, të cilat mund të zvogëlojnë rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe goditjes në tru. Por përmbajtja e këtyre varet shumë nga ajo që hanë peshqit. Fatkeqësisht, peshqit që blejmë në supermarkete zakonisht nuk vijnë nga oqeani, por nga fermat ose nga vaskat. Prandaj, jo vetëm që atyre u mungojnë ushqyes të shëndetshëm, por ato përmbajnë gjithashtu aditivë kimikë që fermerët i përdorin për t’i bërë peshqit të rriten më shpejt.

Mundohuni të gjeni një burim të besueshëm të peshkut të freskët në qytetin tuaj.

  1. Ushqime pa yndyrë

Në shekullin e kaluar, një dietë pa yndyrë ishte trend. Derisa nutricionistët kuptuan që prodhuesit filluan të zëvendësojnë yndyrnat e shëndetshme me sheqer të përpunuar në mënyrë që të ruajnë aromën natyrale të produktit. Kështu që, në vend të atyre që dukeshin si një meze të lehtë të shëndetshme, konsumuesit po merrnin thjesht ushqime me sheqer. Tani ekspertët rekomandojnë të zgjidhen produkte të qumështit që janë të pasura me proteina dhe yndyra të shëndetshme, si gjizë ose kos grek, të cilat nuk përmbajnë asnjë sheqer të përpunuar.

  1. Drithëra

Drithërat janë konsideruar gjithmonë si një zgjidhje e thjeshtë për një mëngjes të shëndetshëm dhe ushqyes. Sidoqoftë, jo të gjitha llojet e drithërave ofrojnë të njëjtën sasi përfitimesh. Shumica e tyre janë bërë nga kokrra të rafinuara. Gjatë këtij përpunimi, drithërat humbasin një sasi të konsiderueshme të fibrave dhe lëndëve ushqyese të tjera që ju ndihmojnë të qëndroni të ngopur. Për të mos përmendur sasinë e sheqerit të shtuar në drithëra për t’i bërë ato të shijojnë më mirë dhe të jenë më tërheqëse për fëmijët.

  1. Buka e bardhë

Buka e bardhë është një produkt tjetër i bërë nga kokrra të rafinuara që i mungojnë ushqyesit dhe fibrat e shëndetshme. Ndërsa fibrat kontribuojnë për një peshë të shëndetshme, presion të mirë të gjakut dhe një rrezik më të ulët të diabetit dhe sëmundjeve kardiovaskulare, fakti që buka e bardhë nuk i ka këto fibra mund të jetë arsyeja pse përballeni me të gjitha këto probleme.

  1. Soja

Soja mund të jetë po aq e dëmshme për shëndetin tuaj sa është edhe për ekologjinë. Thuhet se të mbjellat e sojës janë monokropet më shkatërruese pasi ato zhvasin tokën me lëndë ushqyese dhe e lënë atë plotësisht të shkatërruar. Për më tepër, shumica e farave të sojës janë modifikuar gjenetikisht, që do të thotë që vështirë se merrni prej tyre asnjë nga lëndët ushqyese të premtuara.

Një problem tjetër me sojën është përqendrimi i lartë i tij i izoflavoneve, ose estrogjeneve bimore, që rrisin nivelin e tyre në trupin tuaj dhe prishin ciklin tuaj menstrual. Për të njëjtën arsye, konsumimi i sojës zakonisht lidhet me një aktivitet të rritur të hormoneve tiroide, që mund të çojë në humbje të papritur të peshës, djersitje dhe ënjtje të qafës tuaj.

Lexo edhe: 10 ushqime të shëndetshme që mund t’ju dëmtojnë nëse nuk i hani siç duhet


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Dieta e ulët në kalori,...

Një dietë me kalori të ulët duket se ngadalëson rritjen e tumoreve më shumë sesa një dietë ketogjenike. Ky është rezultati i një studimi të fundit nga një grup studiuesish...

Si të mbrojmë stomakun gjatë...

Antibiotikët kryejnë funksionin e eliminimit të infeksioneve bakteriale brenda trupit. Por antibiotikët nuk pastrojnë vetëm sëmundjen që shkaktojnë bakteret e këqija. Ata gjithashtu vrasin bakteret "e mira" të pranishme në...

Sekreti në ushqyerje që na...

EPIC, një studim i fundit multidisiplinar i publikuar në revistën shkencore "PLOS Medicine", ka treguar se shumëllojshmëria e ushqimit është baza e jetëgjatësisë. Për studiuesit, në fakt, "diversiteti në të...

Ide për ushqime të shëndetshme...

Ditët e fundit është bërë publik lajmi se Ministria e Arsimit dhe e Shëndetësisë kanë vendosur të ndalojnë disa ushqime që konsiderohen të pashëndetshme për t’u marrë me vete nga...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X