8 gabimet me te shpeshta qe nenat bejne gjate vitit te pare te jetes se femijes

0 0

Asnjeri nuk është i pagabueshëm,  madje edhe prindërit!

Por cilat janë 8 gabimet që prindërit bëjnë më shpesh gjatë vitit të parë të jetës?

  • Futen në panik për gjithçka. Pse po vjell? Pse po defekon kaq rrallë/shpesh? Po ushqehet mjaftueshëm? Po qan më shumë/pak se bebet e tjera? Të gjitha këto i futin në panik prindërit.
  • Ngatërrojnë refluksin me të vjellat. Refluksi shoqërohet me një sasi të caktuar ushqimi që del nga goja e fëmijës, të vjellat shfaqen edhe me një frekuencë të caktuar.
  • Mendojnë në çdo moment se bebi ka temperaturë. Nuk duhet në asnjë mënyrë t’i jepni medikamente një foshnje me temperaturë nën 38 gradë.
  • Neglizhojnë higjienën orale. Goja e fëmijës duhet të pastrohet me anën e një garze deri në vitin e parë të jetës dhe më pas me furce dhe pastë dhëmbësh.
  • Injorojnë martesën e tyre. Të sjellësh në jetë një fëmijë nuk do të thotë të heqësh dorë nga jeta bashkëshortore.
  • Grinden shumë para fëmijës. Edhe një fëmijë 3 muajsh e ndien situatën e rënduar në shtëpi. E keni vënë re sa i irrituar do të shfaqet fëmija nëse edhe ju jeni?
  • Kërkojnë këshilla në vend të gabuar. Përveç mjekut tuaj duhet të keni kujdes me këshillat që merrni. Nëse jeni në mëdyshje në lidhje me diçka, mos e praktikoni tek fëmija juaj edhe nëse tek një fëmijë tjetër mund të ketë rezultuar efektiv.
  • Mendojnë më të keqen sa herë fëmija qan. Në fakt bebet komunikojnë nëpërmjet saj. Pasi e keni ndërruar dhe ushqyer ai mund të vazhdojë të qajë, dhe kjo mund të ndodhë thjesht sepse do të rrij pranë jush.

Lexoni edhe: Viti i pare i jetes, rriteni dhe mesoni bashke me femijen

A jo pelqen sajti i ri? (Komentet i lini tek seksioni Sugjero nje ide)

  • Po (87%, 177 Votes)177
  • Jo (13%, 26 Votes)26

Total Voters: 203

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Për ty mike që je...

E di… Ndiej padrejtësi tani që po shkruaj për ty. Ndihem fajtore sepse jam një nga gratë me fat. Çdo fjalë që shkruaj më thumbon... Sepse e di. E di...

Rreziqet dhe përfitimet e shtatzanisë...

Në vendin tonë, gjithnjë e më shumë gra vendosin të kenë një fëmijë në moshën 40-vjeçare. Disa vendosin të presin deri në këtë moshë për të pasur një fëmijë, disa...

9 mënyra si t’i tregoj...

Të zbulosh se je shtatzënë është një nga momentet më të rëndësishme të jetës. Është lajmi më i madh i jetës suaj, lajmi që mezi prisni t'i ndani me partnerin...

Shkon në spital me temperaturë...

Mëngjësi i sotëm ka ardhur me një lajm të trishtë për një familje në Elbasan dhe tronditës për gjithë qytetarët. Një vogëlushe 3-vjeçare ka ndërruar jetë në spitalin rajonal të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X