8 dhjetori, dita kombetare e rinise!

0 0

Kjo datë është shpallur si dita kombëtare e rinisë në vitin 2009 me një vendim të marrë nga Kuvendi i Shqipërisë në nder të gjithë studentëve që morën pjesë në lëvizjen e zhvilluar më 8 dhjetor 1990 si edhe të gjithë rinisë shqiptare. Në këtë datë, një grup studentësh dhe pedagogësh të universiteteve të Tiranës u bënë iniciatorë të protestave paqësore që sollën rënien e komunizmit dhe lindjen e demokracisë në vend.

Shprehja që karakterizoi këtë lëvizje ishte: “E duam Shqipërinë si gjithë Europa”. Me këtë shprehje u synua ngritja e vlerave perëndimore dhe integrimi  me vendet e tjera, pa harruar edhe garantimin e pluralizmit politik në Shqipëri.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

A keni raste te familjarëve...

Nëse ti ose të afërmit e tu jeni prekur nga kanceri i trashëguar, mund të pyesni veten se si mund ta përdorni këto njohuri në të ardhmen dhe të jeni...

Për ty mike që je...

E di… Ndiej padrejtësi tani që po shkruaj për ty. Ndihem fajtore sepse jam një nga gratë me fat. Çdo fjalë që shkruaj më thumbon... Sepse e di. E di...

8 fakte befasuese për motrat...

Ka disa studime që shpjegojnë lidhjen mes motrave e vëllezërve në familje si dhe ndikimin indirekt që kanë ata në formimin dhe të ardhmen e njëri-tjetrit. Vëllezërit e motrat kalojnë...

9 mënyra si t’i tregoj...

Të zbulosh se je shtatzënë është një nga momentet më të rëndësishme të jetës. Është lajmi më i madh i jetës suaj, lajmi që mezi prisni t'i ndani me partnerin...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X