7 shenja te cuditshme te shtatzanise

0 0

Disa shenja “normale” të shtatzanisë janë tepër të njohura nga nënat, por cfarë mund të themi në lidhje me disa shenja të çuditshme. Cilat janë ato?

  • Mendoni se nëse keni gjakderdhje nuk jeni shtatzënë? E keni gabim. Gjatë fillimit të shtatzanisë është tepër normale.
  • Rritje e dëshirës seksuale. Kjo dëshirë vjen si pasojë e rritjes së nivelit të hormoneve.
  • Shije metalike në gojë. Zakonisht kjo shije shfaqet tek disa gra pasi kanë konsumuar ushqim.
  • Ëndrra më reale. Tashmë ëndrrat do t’i ndieni më shumë dhe kjo mund të jetë një shenjë shtatzanie.
  • Shfaqen njolla kafe në trup. Kjo mund të ndodhë në rreth 50% të grave gjatë shtatzanisë. Hormonet shkaktojnë një rritje të ndjeshmërisë ndaj diellit duke bërë që pigmenti i lëkurës të ndryshojë.
  • Luhatje të humorit. Kjo do të jetë më e theksuar gjatë 12 javëve të para të shtatzanisë, kjo pasi niveli i progresteronit si edhe estrogjenit rritet ndjeshëm, duke e bërë gruan të ndihet e irrituar.
  • Dhimbja e kokës. Është më e theksuar përgjatë trimestrit të parë të shtatzanisë.

Lexoni edhe: Te dukesh bukur gjate shtatzanise


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X