7 perfitimet qe femija ka nga shalqiri

0 0

Duke qënë se jemi në stinën e pjekjes së këtij fruti duhet të dini patjetër përfitimet që fëmija ka nga shalqiri.

7 perfitimet qe femija ka nga shalqiri

 • Balancon nivelin e ujit në organizëm. Pra arrin të sigurojë një hidratim të mirë;
 • Është i vlefshëm për shëndetin e zemrës si edhe ul rrezikun e shfaqjes së astmës;
 • Forcon sistemin imunitar duke qënë se përmban edhe vitaminën C;
 • Favorizon shëndetin e syve të fëmijës duke qënë se përmban edhe vitaminën A;
 • Ndihmon në zhvillimin e kockave pasi përmban kalçium dhe magnez;
 • Përmban grupin e vitaminës B (B kompleks) që ka përfitime të ndryshme, duke përfshirë sistemin nervor, qelizat e kuqe të gjakut, rregullimin e karbohidrateve etj;
 • Favorizon tretjen duke qënë se përmban shumë fibra.

Lexoni edhe: A mund te konsumojme shalqi ne shtatzeni? 

Cfare jeni duke bere me shume gjate ketyre diteve se ditet e meparshme?

 • Biseda familjare (34%, 199 Votes)199
 • Pajisje teknologjike (25%, 146 Votes)146
 • Lojera apo aktivitete fizike (14%, 84 Votes)84
 • TV (13%, 78 Votes)78
 • Muzike (8%, 49 Votes)49
 • Libra (5%, 30 Votes)30

Total Voters: 586

Loading ... Loading ...


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

10 ushqimet më të mira...

Këto 10 ushqimet e para janë ideale për fëmijën tuaj sepse janë plot me lëndë ushqyese thelbësore, me çmime të arsyeshme, të lehta për t'u përgatitur dhe të shijshme. Avokadot...

Vaji i ullirit: zbulohet një...

Krahas vetive të njohura nutraceutike, për shkak të përmbajtjes së lartë të acideve yndyrore të pangopura dhe përbërjeve fenolike, vaji i ullirit ka edhe një veprim të fuqishëm antimikrobik kundër...

Vaji i palmës dhe kallamari...

Me acidin palmitik, konsumi i vajit të palmës dhe kallamarëve, djathrave të vjetruar, mund të ketë një efekt të rëndësishëm te tumoret, duke rritur agresivitetin e tyre dhe duke favorizuar...

Dieta e ulët në kalori,...

Një dietë me kalori të ulët duket se ngadalëson rritjen e tumoreve më shumë sesa një dietë ketogjenike. Ky është rezultati i një studimi të fundit nga një grup studiuesish...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X