loading

7 gjerat qe grate shtatzana bejne “fshehtas”

0 0

Shtatzania është periudhë e bukur dhe emocionuese në jetën e gruas dhe përgjithësisht ajo do të sjellë ndryshime edhe në mënyrën e saj së të vepruarit. Gruaja shpesh do të gjendet në situata që më parë nuk i kishte bërë kurrë, do të ndryshojë plotësisht mënyrën e saj së të jetuarit dhe madje do të bëjë edhe gjëra fshehtas.

Mos u ndieni në faj, nuk jeni e vetmja që bëni këto veprime…

  • Hani ushqim pa ju parë njeri. Madje shpesh do të mendoni se keni uri edhe pse sapo keni ngrënë. Mos na thoni se nuk jeni mbyllur ndonjëherë në një dhomë vetë për të shijuar diçka të shijshme në qetësi të plotë?
  • Pas trimestrit të dytë depilimi vetë do të jetë diçka që do t’i përkasë të shkuarës. Këtë do të mund ta bëni vetëm nëse dikush ju ndihmon!
  • Përdorni YouTube apo Google për të mësuar gjithçka rreth lindjes, për të parë video reale. Kërkimet nuk kanë fund! Dhe frika rritet bashkë me barkun.
  • Do të mendoni vazhdimisht për gjininë e fëmijës. Mos e mohoni! Sigurisht që shëndeti i bebes është më i rëndësishmi, por nuk e keni dëshiruar ndonjëherë të jetë vajzë apo djalë? Mos u shqetësoni pasi kjo nuk ju bën aspak nëna të këqija. Në fund të fundit fëmijën do ta doni njësoj pavarësisht gjinisë.
  • Nxirrni veshjet e fëmijës dhe filloni i shikoni për një kohë të gjatë. Sa herë do t’i kesh nxjerrë nga sirtarët e madje mund të jesh habitur sa të vogla janë.
  • Jeni parë në pasqyrë për të vërtetuar sa është rritur barku. Kryesisht pasi keni bërë dush do ta gjeni veten duke e bërë këtë veprim. Jeni më të bukura se kurrë!
  • Jeni çuar natën për të ngrënë diçka. Zakonisht mendoni me vete se ka nevojë fëmija. Por kujdes, sepse rreziku për të marrë shumë peshë është i lartë nëse e bëni një ves.

E identifikuat veten tuaj në një nga pikat e mësipërme? Kemi harruar ndonjë prej tyre?

Lexoni edhe: A i keni pasur këto dëshira të çuditshme gjatë shtatzënisë?

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Etja e tepërt gjatë shtatzanisë:...

Nuk ka asgjë për t'u shqetësuar për aq kohë sa do të kuptoni kërkesat e trupit tuaj dhe do të rrisni sasinë e lëngjeve që merrni në përputhje me rrethanat...

5 arsye pse është mirë...

Lindja në qershor mund të ketë disa aspekte pozitive për nënat shtatzëna. Çdo muaj ka disa veçori për të cilat është mirë të lindësh një fëmijë. Por le të flasim...

Përfitimet nga gjimnastika në ujë...

Gjimnastika në ujë, një element që e bën aktivitetin të sigurt duke pasur parasysh mungesën e gravitetit, mund të jetë një ndihmë e madhe për gratë shtatzëna. Një studim i...

6 mite rreth operacioneve cezariane...

Një gjinekologe shumë e njohur në Spitalin Portland të Mbretërisë së bashkuar ka treguar se cilat janë mitet rreth operacionit cezarian, me të cilat ndeshen shumë gra. Dëgjimi i shumë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X