7 gjëra të zakonshme që dëmtojnë dhëmbët tuaj

0 0
  1. Konsumimi i shumë produkteve me ngjyrë të errët

Pijet si kafeja, vera e kuqe dhe çaji i zi përmbajnë përbërës të quajtur taninet. Ata bëjnë që komponimet e ngjyrave të ngjiten në dhëmbët tuaj dhe mund të çojnë në zverdhje. Ushqime si manaferrat, boronicat, qershitë, domatet dhe karamele gjithashtu mund të shkaktojnë njolla.

  1. Larja e gabuar ose shumë shpejt

Mos i lani dhëmbët shumë fort. Kjo mund të dëmtojë dhëmbët dhe mishrat dhe të çojë në ndjeshmëri të tyre.

Kalimi nga e majta në të djathtë nuk është i mjaftueshëm. Duhet të shkoni nga lart poshtë në lëvizje të vogla rrethore përafërsisht për 2 minuta.

Mos i lani dhëmbët menjëherë pasi të keni ngrënë. Ushqimet që përmbajnë acid mund të dobësojnë smaltin tuaj, kështu që larja mund ta dëmtojë atë dhe të lejojë që acidi të futet edhe më thellë në dhëmbë.

Mos e shpëlani gojën pasi e keni larë, pasi hiqni fluorin që mbron dhëmbët tuaj.

Mos përdorni një furçë dhëmbësh për një kohë të gjatë. Ndryshoni atë të paktën çdo 3 muaj, përndryshe do të jetë më pak efektive.

  1. Përdorimi i dhëmbëve për të hapur gjërat

Përdorimi i dhëmbëve tuaj si një mjet për të hapur një shishe birrë ose për të prerë një etiketë veshjesh mund të jetë i përshtatshëm. Por definitivisht nuk është mirë për dhëmbët tuaj, pasi mund t’i thyejë ato dhe t’i shkaktojë dëmtime.

  1. Të paturit zakone të këqija

Kafshimi i thonjve tuaj mund të dëmtojë mishrat e dhëmbëve dhe të bëjë që dhëmbët tuaj të copëtohen dhe madje të pësojnë ndryshime. Përtypja e objekteve të tjera jo të ngrënshme, si lapsa dhe stilolapsa, gjithashtu mund të ketë një efekt të ngjashëm.

  1. Përdorim i gabuar i fillit dentar

Filli dentar mund të ndihmojë në largimin e pjesëve të ushqimit, duke parandaluar sëmundjet e mishrave të dhëmbëve. Sidoqoftë, disa njerëz mund ta bëjnë këtë gabim, duke e shtyrë mbetjen poshtë mishrave të tyre.

  1. Vazhdimisht hani ushqime të shpejta

Ngrënia e shpeshtë e ushqimeve të shpejta mund të dëmtojë dhëmbët tuaj.

  1. Zbardhja e dhëmbëve jo në mënyrën e duhur ose shpesh

Mënyra më e sigurt për të zbardhur dhëmbët tuaj është të shkoni te një dentist i kualifikuar. Nëse vendosni të blini një produkt zbardhues dhe bëni procedurën vetë, sigurohuni që e dini se si ta bëni mirë. Përndryshe ndjeshmëria e dhëmbit tuaj mund të rritet dhe madje mund të digjni mishrat e dhëmbëve. Konsultohuni së pari me dentistin tuaj, veçanërisht nëse keni ndonjë çështje dentare, siç është prishja e dhëmbëve ose sëmundja e mishrave.

Lexo edhe: Nëse nuk lani dhëmbët mund të prekeni nga kanceri i mëlçisë, ja çfarë thotë studimi i ri


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Suplementet ushqimore gjatë kimioterapisë rrisin...

Përdorimi i suplementeve ushqimore gjatë kimioterapisë për kancerin e gjirit mund të jetë i rrezikshëm sepse rrezikon të rritet shansi i përsëritjes. Kjo u mbështet nga një grup studiuesish nga...

A ka lidhje mes pudrës...

Sipas hulumtimeve të botuara në Revistën shkencore të Shoqatës Mjekësore Amerikane (JAMA), nuk ka asnjë lidhje midis përdorimit të talkut për higjienën intime dhe kancerit të vezores. Studimi i talkut...

“Agjërimi i thatë”, trendi i...

Shpesh shohim trende të mirëqenies fizike në internet, të cilat ndonjëherë përmbajnë praktika të çuditshme madje edhe të rrezikshme. I tillë është "agjërimi i thatë", i cili së fundmi po...

Prindërit dhe pediatrit neglizhojnë shëndetin...

Një studim i shëndetit oral, i kryer në 3,000 fëmijë midis moshës 0 dhe 6 vjeç dhe mbi 2.500 prindër zbuloi se 6% e fëmijëve kanë dhëmbë tashmë me kavitet...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X