7 gjëra që zëri mund të tregojë për personalitetin tuaj

Më pak se një sekondë është e nevojshme për të zbuluar personalitetin duke përdorur vetëm zërin e dikujt.
0 0

Mund të duket e pabesueshme, por zëri juaj mund të tregojë shumë për ju. Jo vetëm që tingëllon unik, por mbart informacione të dobishme dhe që nuk i dinit.

  1. Shoqërueshmëria

Zëri juaj mund të tregojë personalitetin tuaj, ose më saktë, nëse jeni ekstrovert ose introvert. Gjatë një studimi, disa njerëz dëgjuan të tjerët tek flisnin në kompjuter, dhe vlerësuesit mund të dallonin se cili zë mund të ishte më introvert apo më ekstrovert.Ekstrovertët flasin më shpejt dhe me zë të lartë, dhe introvertët, përkundrazi, shprehin mendimet e tyre në një mënyrë më të qetë dhe më të ngadaltë.

  1. Besueshmëria

Një “Përshëndetje!” E thjeshtë mund t’u tregojë njerëzve se sa të besueshëm jeni. 64 versione të kësaj fjale u dëgjuan nga vullnetarë nga një studim tjetër. Dhe pothuajse të gjithë pjesëmarrësit zgjodhën njerëzit që flisnin me zë më të lartë si njerëz më të besueshëm. Për gratë, ishte e kundërta, ato që kishin zërin më të ulët u konsideruan si më të besueshme.

  1. Gjatësia

Zëri juaj mund të tregojë se sa të gjatë jeni. Gjatë 2 eksperimenteve, njerëzve iu kërkua të identifikojnë 2 folësit më të gjatë dhe të listonin 5 folës sipas gjatësisë. Dhe 62.17% e pjesëmarrësve ishin në gjendje të dallonin folësin më të gjatë. Sa më i gjatë është personi, aq më i ulët dhe i thellë ishte zëri i tyre.

  1. Fertiliteti

Rezulton se cikli menstrual jo vetëm që ndikon në humorin dhe ndryshimet hormonale, por ndikon edhe në zë. Sipas këtij studimi, zëri bëhet më i lartë me afrimin e ovulacionit. Kështu që gratë me një zë më të lartë mund të jenë më pjellore.

  1. Fuqinë

Zëri është në gjendje të tregojë forcën e një njeriu, përkatësisht forcën e pjesës së sipërme të trupit. Pjesëmarrësit e një studimi dëgjuan zërat e burrave nga vende të ndryshme, duke folur në gjuhën e tyre amtare, dhe më pas vlerësuan forcën e tyre. Si rezultat, ata ishin në gjendje të përcaktonin me saktësi se sa të fortë ishin burrat. Burrat më të fortë kishin një zë më të thellë.

  1. Profesionalizmi

Zëri juaj mund të ketë ndikim në karrierën tuaj. Ky studim zbuloi se njerëzit me probleme vokale duket se janë më pak të arsimuar dhe më pak të aftë. Dhe kjo është veçanërisht e vërtetë për gratë. Kjo madje mund të ndikojë në vendimin e një punëdhënësi dhe ta drejtojë atë drejt zgjedhjes së një kandidati tjetër.

  1. Sëmundja e Parkinsonit

Ndryshimet në zë mund të tregojnë sëmundjen e Parkinsonit. Pacientët kanë një ngadalësim në të folur, zëri i tyre bëhet më i qetë dhe shfaqet një gulçim. Njerëzit fillojnë të flasin në mënyrë monotone, dhe në fazat e mëvonshme dridhjet fillojnë të jenë më të dukshme.

Lexo edhe: Si mundet zëri i nënës të ndihmojë një fëmijë me autizëm?Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Si i zgjidhin konfilktet çiftet...

Paralajmërim: ky material nuk ka të bëjë me kush fiton apo kush ka të drejtë. Kur luftoj me partnerin tim, ndihem sikur bota po shembet përreth meje. Unë jam një...

Çfarë dua t’u mësoj fëmijëve...

Po bisedoja me burrin tim një ditë, kur krejt papritur më erdhi një mendim. "A mund të besosh se një ditë djalit tonë do t'i thyhet zemra dhe ne nuk...

Çfare ndodh me trurin tone...

Frika, ankthi e pasiguria janë ndjesi shumë normale pas situatave të rënda, siç ishte ajo e tërmetit të pak ditëve më parë. Psikologia Fleura Shkëmbi shpjegon nga ana shkencore se...

Pesë mënyra për të mbajtur...

Shkoni në shtrat rregullisht në të njëjtin orar Të shkuarit në gjumë dhe zgjimi në një orar të rregullt, madje edhe gjatë fundjavave  do ta mësojë trupin tuaj. Ushqyerja e...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X