7 arsyet pse marrëdhëniet më të gjata mund të përfundojnë shpejt pas martesës

Kur jemi në një marrëdhënie të qëndrueshme me dikë që e duam, është e natyrshme të mendojmë për hapin tjetër: martesën.
0 0

Ideja për t’u martuar na bën pak të emocionuar dhe sjell një buzëqeshje në fytyrën tonë. Të jetosh së bashku me dikë që e do përgjithmonë duket e përsosur, por realiteti ndryshon nga përrallat me të cilat jemi rritur apo duke lexuar dhe parë filma.

Kur të martoheni, jo çdo ditë do të jetë një përrallë edhe pse e doni njëri-tjetrin. Vetëm se 2 persona kanë qenë në një lidhje për një kohë të gjatë nuk do të thotë se ata do të kenë një martesë të shkëlqyeshme. Me martesën vjen një përgjegjësi e madhe dhe shumica e njerëzve që planifikojnë ditën e dasmës dhe muajin e përsosur të mjaltit, shpesh e harrojnë atë, duke çuar në një divorc të më vonë.

Bright Side ka treguar arsyet pse çiftet që janë në marrëdhënie afatgjata përfundojnë duke u divorcuar me njëri-tjetrin menjëherë pasi martohen edhe pse janë dashuruar për një kohë të gjatë.

  1. Mungesa e zotimit

Kur jeni i ri, i dashuruar dhe në një lidhje, ju gjeni mënyra të reja çdo herë për ta bërë partnerin tuaj të ndjehet i veçantë. Ju kurrë nuk humbni shansin t’i tregoni gjysmës tuaj tjetër se çfarë do të thotë ai/ajo për ju. Ju ndiheni mirënjohës që e keni në jetën tuaj dhe do të bënit gjithçka për t’i mbajtur pranë jush.

Nga ana tjetër, kur të martoheni, filloni ta merrni si të mirëqenë partnerin tuaj. Ju nuk e vlerësoni atë aq sa e keni bërë më parë dhe ngadalë, filloni të krijoni një hendek midis të dyve.

  1. Ju keni qenë tepër të dashur në fillim.

Sipas një studimi të botuar në Gazetën e Personalitetit dhe Psikologjisë Sociale, çiftet që janë shumë të dashur gjatë fillimit të marrëdhënieve të tyre kanë më shumë gjasa të divorcohen pasi të martohen. Kur shfaqni dashuri të vazhdueshme ndaj bashkëshortit tuaj gjatë gjithë kohës, deri në atë pikë saqë “surprizat” tuaja as nuk i surprizojnë më, gjërat fillojnë të bëhen pak të mërzitshme pas martesës.

Kjo jo vetëm që e bën partnerin tuaj të ndiejë se nuk ka asgjë më tërheqëse të mbetur në marrëdhënien tuaj, por gjithashtu ju vë nën presion të madh. Në fakt, ju filloni të ndjeheni se përpjekjet tuaja po kalojnë pa u vënë re dhe nuk po merren si duhet. Ju atëherë filloni të ndjeheni më pak të dëshirueshëm.

  1. Nuk ishte vërtet “dashuri”.

Gabimi më i keq që ne të gjithë bëjmë është ngatërrimi i dashurisë me pasionin. Njerëzit në marrëdhënie afatgjata ngatërrohen sikur janë të dashuruar me një person dhe këtu gabojnë. Zakonisht pasi të martohen, e kuptojnë se nuk ishin vërtet të dashuruar.

Të jesh i dashuruar me dikë dhe ta dëshirosh atë janë dy gjëra krejt të ndryshme. Por pas momentit që çiftet e kuptojnë këtë, shpesh bëhet shumë vonë.

  1. Nevojat tuaja kanë ndryshuar.

Njerëzit ndryshojnë me kohën dhe kështu bëjnë nevojat e tyre! Kohët e fundit, çifti i famshëm Miley Cyrus dhe Liam Hemsworth, të cilët kanë vite që janë në lidhje, janë divorcuar vetëm disa muaj pasi u martuan. Pyesni pse ndodhi kjo? Kjo është për shkak se përparësitë e tyre ndryshuan. Në një deklaratë publike, një zëdhënës i çiftit zbuloi se të dy kanë rënë dakord të ndahen ndërsa dëshirojnë të rriten, dhe duan të përqëndrohen në veten dhe karrierën e tyre.

Ndryshimi është i pashmangshëm dhe vjen me kohën. Ju ose mund të rriteni dhe të ecni përpara me partnerin tuaj ose thjesht mund të përqendroheni së pari tek vetja dhe qëllimet tuaja. Martesa është e bukur por kërkon gjithashtu një nivel të lartë angazhimi, durimi dhe dashurie që është arsyeja pse, pasi të martohen, njerëzit fillojnë të ndjehen të ngarkuar nga përgjegjësia dhe preferojnë të jenë vetja për t’u përqëndruar në qëllimet e tyre individuale.

  1. Ju thjesht keni dashur të stabilizoheni.

Të martohesh për ndonjë arsye tjetër përveç dashurisë, thjesht nuk do të funksionojë. Martesa me një person me të cilin je takuar për një kohë të gjatë thjesht sepse nuk dëshiron të fillosh një marrëdhënie të tillë nga e para nuk duhet të jetë kurrë një arsye për t’u martuar. Duke bërë këtë, ju thjesht do të humbni kohën tuaj dhe partnerët tuaj. Martesa do të prishet së shpejti për shkak të mungesës së dashurisë në marrëdhënie.

Të gjithë dëshirojnë të qetësohen një ditë, por nuk duhet të lejoni që presioni nga kolegët ose të afërmit të bëjnë që të merrni vendime të nxituara. Martesa është si një biçikletë që i duhen 2 goma të barabarta të dedikuara për t’u ngjitur në udhëtimin e quajtur jetë. Nëse ju ose partneri juaj prej një kohe të gjatë mendoni se nuk jeni gati për të ndërmarrë hapin tjetër, dëgjoni zemrën tuaj!

  1. Keni zbuluar një anë të re të partnerit tuaj.

Të qenit në një marrëdhënie afatgjatë nuk do të thotë të dini gjithçka për partnerin tuaj. Kur martoheni dhe filloni të jetoni së bashku, duke njohur tjetrin çdo ditë, do të zbuloni gjëra të reja në lidhje me të dashurin tuaj – disa interesante dhe disa “të këqija”.

Mospërfillja, tradhëtia, çështjet e parave, pasiguritë dhe mbivlerësimi janë disa nga flamurët kryesorë të kuq që njerëzit zbulojnë në marrëdhëniet e tyre pas martesës, gjë që shpesh çon në ndarjen e tyre.

  1. Ju nuk shkoni mirë ashtu si mendonit se do të shkonit.

Shumica prej nesh kanë pritshmëri joreale kur bëhet fjalë për marrëdhëniet dhe martesën. Imazhi i “jetës së lumtur të përsosur” na shfaqet në kokën tonë falë faktit që jemi rritur me filma që nuk janë aspak afër realitetit. Partneri juaj nuk do të plotësojë të gjitha dëshirat tuaja ose të mësojë përmendësh gjithçka që ju pëlqen. Jo çdo ditë do të jetë plot diell. Do të ketë raste kur partneri juaj kërkon pak pushim dhe ditë kur juve do t’ju duhet hapësira juaj. Martesat funksionojnë nëse ka  mirëkuptim të ndërsjellë.

Çiftet që nxitojnë të martohen pa e menduar atë thellë, duke menduar se gjithçka do të funksionojë sepse ata e njohin njëri-tjetrin për kaq gjatë, përfundojnë duke u ndarë me njëri-tjetrin pas vetëm disa muajsh, sepse ka të ngjarë që ata nuk janë mendërisht të gatshëm për përgjegjësitë që vijnë në paketë.

Lexo edhe: 7 shenjat që tregojnë se martesa juaj po shkon drejt fundit


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

8 fakte befasuese për motrat...

Ka disa studime që shpjegojnë lidhjen mes motrave e vëllezërve në familje si dhe ndikimin indirekt që kanë ata në formimin dhe të ardhmen e njëri-tjetrit. Vëllezërit e motrat kalojnë...

9 mënyra si t’i tregoj...

Të zbulosh se je shtatzënë është një nga momentet më të rëndësishme të jetës. Është lajmi më i madh i jetës suaj, lajmi që mezi prisni t'i ndani me partnerin...

Covid 19 dhe obeziteti, vëmendje...

Kushdo që mendoi se Covid-19 do të kursente fëmijët e kishte gabim. Virusi jo vetëm që prek edhe më të vegjlit, por në fëmijëri shkakton edhe një sërë efektesh të...

Letra për babagjyshin, nga nëna...

I dashur Babagjysh, Nuk do të kërkoj një kupon për disa rroba të reja ose telefonin e teknologjisë më të fundit. Gjithçka që dua për Krishtlindje është që fëmija im...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X