6 trendet e reja që mund të dëmtojnë shëndetin tuaj

Ndonjëherë nëse ndiqni tendencat e reja të shëndetit, mund të dëmtoheni vetë.
0 0

Kjo është e gjitha për shkak të marketuesve që promovojnë tendencat ku të rinjtë kanë trupa të fortë dhe të shëndetshëm. Por ata që kanë disa sëmundje kronike ose sëmundje të tjera duhet të jenë shumë të kujdesshëm në lidhje me tendencat shëndetësore.

Bright Side ka treguar rezultatet e disa studimeve dhe mbani mend, jo gjithçka që duket e sigurt është e shëndetshme për të gjithë.

  1. Trajnimi me intensitet të lartë. Njerëzit të cilët ëndërrojnë të kenë një trup të përsosur mendojnë se trajnimi në palestër është “magji e pastër”. Por një studim i kryer nga Universiteti Rutgers tregoi se ata që e bëjnë këtë me një ritëm të shpejtë janë më të prirur për t’u lënduar dhe vuajnë nga inflamacioni i gjunjëve dhe shpatullave. Në mënyrë që të bëni këtë lloj trajnimi, ju duhet të keni një nivel të caktuar përgatitjeje. Por nëse jeni fillestar dhe vendosni të humbni peshë shpejt, kjo nuk është aspak një alternativë e mirë për ju. Sigurohuni që gjithmonë të nxeheni para se të stërviteni dhe të rritni  gradualisht numrin e ushtrime më intensive.
  1. Pastë dhëmbësh me qymyr. Kohët e fundit, është bërë e modës të përdoret qymyr jo vetëm për pastrimin e stomakut, por edhe për qëllime kozmetike. Nëse dëshironi të përdorni pastë dhëmbësh që përmban qymyr druri, duhet të mbani mend se është gërryese. Duke pastruar sipërfaqen e jashtme të dhëmbëve tuaj, ai gjithashtu pjesërisht largon smaltin që fatkeqësisht nuk rikuperohet. Kjo i bën dhëmbët më të ndjeshëm. Përveç kësaj, copa të vogla të qymyrit mund të kapen në mbushje dhe në dhëmbë, duke shkaktuar irritim. Dentistët pohojnë se në mënyrë që të keni një buzëqeshje të përsosur, ju duhet vetëm të pastroni dhëmbët tek ata.
  2. IQOS. Cigaret elektronike me kaseta të ndryshueshme po bëhen gjithnjë e më popullore (IQOS). Besohet se ato janë më pak të dëmshme sesa cigaret e rregullta. Por për shkak se cigaret e nxehta elektronike prodhojnë nikotinë, që përbëhet nga duhani dhe kimikate të tjera, ata po bëhen edhe më të dëmshme për shëndetin e njerëzve. Bazuar në rezultatet e disa studimeve mbi mushkërite tek njerëzit që pinë IQOS, cigaret elektronike mund të çojnë në inflamacion, stres oksidativ dhe pasoja të tjera të këqija për mushkëritë dhe rrugët e frymëmarrjes. Në terma afatgjatë, kjo mund të çojë në sëmundje kronike obstruktive pulmonare dhe kancer.
  1. Patrimi me sprai. Kjo metodë e pastrimit mund të çojë në ndryshime në mikroflorën e organeve të brendshme gjenitale, acarim, kruajtje dhe baktere vaginale. Dhe shpesh, pastrimi me sprai mund të rrisë rrezikun e zhvillimit të kancerit të qafës së mitrës.
  2. Vitaminat pa recetë. Mjekët shpesh na kujtojnë që marrja e vitaminave shumë shpesh pa recetë mund të ketë pasoja negative. Për shembull, marrja e tepërt e vitaminës C mund të çojë në formimin e gurëve të veshkave. Nëse mendoni se nuk jeni duke marrë ushqyes mjaftueshëm, merrni parasysh ndryshimin e dietës tuaj në një cilësi më të mirë ose konsultohuni me një nutricionist që mund të ofrojë një plan të mirë ushqimi për ju.
  3. Ushtrimet Kegel. Ushtrimet e Kegelit këshillohen jo vetëm për gratë, por edhe për meshkujt, dhe nëse bëhen si duhen, këto ushtrime supozohet të forcojnë muskujt e legenit. Por për këtë lloj ushtrimi ka edhe njerëz që mendojnë ndryshe. Për shembull, nëse një person ka dhimbje në legen ose pavetëdije urinare, kjo stërvitje mund të përkeqësojë gjërat ose të dëmtojë fshikëzën dhe veshkat. Për më tepër shumë njerëz e bëjnë këtë ushtrim në mënyrë të gabuar ose bëjnë shumë, duke shpresuar që të marrin një rezultat më të shpejtë. Nëse keni probleme shëndetësore ose dëshironi të shpëtoni prej tyre duke u ushtruar me ushtrimet e Kegelit, duhet të konsultoheni me mjekun e parë.

Lexo edhe: 10 hapa për të pasur një tru më të lumtur dhe më të shëndetshëm

A keni bere ndonjehere blerje online?

View Results

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Covid-19, zbulohet veprimi i virusit...

Më shumë se 10% e të shëruarve nga Covid-19 e gjejnë veten duke jetuar me probleme me përqendrimin, lodhjen dhe kujtesën. Të dhënat dhe efektet e Covidit të zgjatur në...

Ulet numri i vaksinimeve kundër...

Prej gati dy vitesh, burimet shëndetësore dhe energjia janë përqendruar në trajtimin e pandemisë Covid-19, e cila ka shkaktuar miliona vdekje në mbarë botën. Megjithatë, është e rëndësishme që vëmendja...

Omicron, i ftohtë apo grip,...

Omicron – varianti i ri, shumë i transmetueshëm i koronavirusit SARS-CoV-2 – ka pushtuar botën, duke rritur numrat e Covid-19 në masa të jashtëzakonshme çdo ditë. Megjithëse aktualisht ka një...

Produktet e qumështit ndihmojnë parandalimin...

Plakja e trurit përfshin shfaqjen e mangësive të kujtesës që shpesh prekin edhe fjalët e përdorura zakonisht. Në rastet e demencës senile kjo mund të jetë një kambanë e parë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X