6 menyrat ideale qe do t’ju bejne te jetoni shendetshem

0 0

Të jetosh shëndetshëm duhet të kthehet në një kulturë në jetën tuaj jo vetëm në një periudhë që jeni duke menduar të sillni apo e keni sjellë në jetë një fëmijë. Ju duhet të jetoni shëndetshëm çdo ditë të jetës tuaj. Kjo nuk kushton shumë. Më shumë do t’ju kushtojë nëse do të bëni të kundërtën!
Ushqehuni shëndetshëm
Konsumoni sa më shumë fruta dhe perime të stinës, do të kushtojnë më pak para dhe do të jenë të shëndetshme. Përpiquni të konsumo pak nga të gjitha ushqimet pa e tepruar me sheqernat.
Bëni sport
Nuk jemi duke ju këshilluar të bëheni kampionë të garave olimpike apo të kaloni gjithë ditën në palestër. Mjaftojnë edhe 30-60 minuta ecje në ditë.
Pini mjaftueshëm ujë
Kjo duhet të jetë një kulturë tashmë për ju. Uji është aleati më i mirë i bukurisë dhe shëndetit.
Ajri i freskët
Të jetosh çdo ditë e mbyllur brenda një ambienti të shtëpisë nuk është e shëndetshme, qoftë për bukurinë apo shëndetin tuaj. Nëse do të shëtisni bëjeni larg zonave me smog.
Dielli
Trupi jonë ka nevojë për diell në mënyrë që të sintetizojë vitaminën D si edhe të na bëjë të jemi në humor të mirë.
Gjumi
Gjatë natës duhet të flejmë rreth 8 orë gjumë në mënyrë që të plotësojmë ciklin normal për të cilin organizmi ka nevojë.

Lexoni dhe: Kush ha ngadalë… jeton me shëndetshëm

 

A do te shkoni me pushime verore kete vere?

  • Jo, nuk do te shkojme (44%, 559 Votes)559
  • Po, do t'i kalojme ne Shqiperi (27%, 339 Votes)339
  • Do te shkojme, por ende nuk e kam vendosur se ku... (18%, 236 Votes)236
  • Po, do te shkojme jashte Shqiperise (11%, 144 Votes)144

Total Voters: 1 278

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Për ty mike që je...

E di… Ndiej padrejtësi tani që po shkruaj për ty. Ndihem fajtore sepse jam një nga gratë me fat. Çdo fjalë që shkruaj më thumbon... Sepse e di. E di...

Rreziqet dhe përfitimet e shtatzanisë...

Në vendin tonë, gjithnjë e më shumë gra vendosin të kenë një fëmijë në moshën 40-vjeçare. Disa vendosin të presin deri në këtë moshë për të pasur një fëmijë, disa...

9 mënyra si t’i tregoj...

Të zbulosh se je shtatzënë është një nga momentet më të rëndësishme të jetës. Është lajmi më i madh i jetës suaj, lajmi që mezi prisni t'i ndani me partnerin...

Shkon në spital me temperaturë...

Mëngjësi i sotëm ka ardhur me një lajm të trishtë për një familje në Elbasan dhe tronditës për gjithë qytetarët. Një vogëlushe 3-vjeçare ka ndërruar jetë në spitalin rajonal të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X