6 këshilla si të mos shtoni në peshë gjatë festave të fundvitit

0 0

Shtimi i peshës gjatë pushimeve është një shqetësim i zakonshëm për shumë të rritur. Pushimet e ndryshme sezonale mund të nxisin ngrënien e tepërt, sjelljen sedentare dhe konsumimin e ushqimeve të pasura me kalori. Në fakt, midis mesit të nëntorit dhe mesit të janarit, të rriturit në shoqëritë perëndimore fitojnë mesatarisht 0,5 kg.

Kjo mund të mos duket shumë, por shumica e njerëzve nuk e humbin këtë shtesë. Prandaj, pushimet – pavarësisht nga koha e vitit – mund të jenë një nga kontribuesit më të mëdhenj në shtimin tuaj total vjetor të peshës.

Më poshtë keni 6 këshilla si të ruani peshën gjatë festave të fundvitit

  1. Jini aktivë me familjen dhe miqtë

Aktivitetet e ulura, të tilla si ulja në divan duke parë TV, janë tradita të zakonshme të pushimeve për shumë familje. Pasiviteti mund të kontribuojë në shtimin e peshës, veçanërisht nëse shoqërohet me ngrënie të tepërt. Kryerja e një lloj aktiviteti fizik me familjen tuaj mund të jetë e dobishme për kontrollin e peshës. Edhe diçka e thjeshtë si një shëtitje familjare mund t’ju largojë mendjen nga ushqimi dhe t’ju lejojë të lidheni me të dashurit tuaj.

  1. Zgjidhni me kujdes mesvaktet

Gjatë sezonit të festave, ushqimet e pashëndetshme si biskotat dhe ushqimet e tjera kanë tendencë të jenë të disponueshme për t’i marrë sipas dëshirës. Kur ëmbëlsirat janë të lehta për t’u marrë, ju keni më shumë gjasa të hani ushqim të panevojshëm. Në shtëpi, ky problem mund të zgjidhet duke i mbajtur ushqimet jashtë syve. Megjithatë, kjo strategji është më e vështirë për t’u shmangur në situata që nuk mund t’i kontrolloni, si në vendin tuaj të punës ose një festë familjare. Mundohuni të jeni të vetëdijshëm për zakonet tuaja të ngrënies. Nëse e gjeni veten duke ngrënë vetëm sepse ka ushqim përreth – dhe jo sepse jeni të uritur – është më mirë të shmangni mesvaktet fare. Megjithatë, nëse jeni të uritur dhe keni nevojë për një meze të lehtë, zgjidhni ushqime të vërteta. Frutat, perimet, arrat dhe farat janë ushqime ngopëse që nuk përmbajnë sheqerna të shtuara ose yndyrna të pashëndetshme – që të dyja mund të çojnë në shtim në peshë.

  1. Shikoni madhësinë e racioneve të ushqimit

Kur të mbërrijnë festat, mund të jetë e lehtë të mbingarkoni pjatën tuaj. Ata që hanë porcione më të mëdha priren të shtojnë peshë më lehtë. Mënyra më e mirë për ta kapërcyer këtë është të kontrolloni madhësinë e porcioneve ose të përdorni pjata më të vogla. Për të përcaktuar madhësinë e duhur të porcionit, lexoni etiketat e ushqimeve dhe madhësitë e rekomanduara të servirjes të listuara në receta. Nëse nuk mund të bëni asnjërën, përdorni gjykimin tuaj më të mirë për të mbushur pjatën tuaj me një sasi të arsyeshme ushqimi.

4.Plotësoni orët e gjumit

Mungesa e gjumit, gjë që është shumë e zakontë gjatë pushimeve, mund të shkaktojë shtim në peshë. Kufizimi i gjumit mund të rrisë nivelet e hormonit tuaj të urisë, duke çuar përfundimisht në marrjen më të lartë të kalorive.

5.Balancojeni dietën me proteina dhe fibra

Ushqimet kryesore të këtyre festave, janë më tepër të pasura me karbohitrate e më pak me proteina dhe fibra. Kijeni parasysh këtë gjë, për të krijuar një ekuilibër dhe duke “modifikuar” recetat.

6.Shmangni ushqimet e përpunuara

Ushqimet e përpunuara të festave – të tilla si pure patatesh dhe mbushje – janë më të disponueshme se kurrë. Edhe pse të shpejta dhe të lehta, këto ushqime shpesh përmbajnë sheqer të tepërt dhe yndyrna jo të shëndetshme që ndikojnë në peshën tuaj. Për të parandaluar shtimin në peshë, zgjidhni ushqime të plota dhe gatuani ushqimet tuaja nga e para. Në këtë mënyrë, ju mund të monitoroni dietën tuaj dhe të mbani nën kontroll peshën tuaj.

Lexo edhe: Prag festash, evitoni keto ushqime nese jeni shtatzane!


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

10 ushqimet më të mira...

Këto 10 ushqimet e para janë ideale për fëmijën tuaj sepse janë plot me lëndë ushqyese thelbësore, me çmime të arsyeshme, të lehta për t'u përgatitur dhe të shijshme. Avokadot...

Vaji i ullirit: zbulohet një...

Krahas vetive të njohura nutraceutike, për shkak të përmbajtjes së lartë të acideve yndyrore të pangopura dhe përbërjeve fenolike, vaji i ullirit ka edhe një veprim të fuqishëm antimikrobik kundër...

Vaji i palmës dhe kallamari...

Me acidin palmitik, konsumi i vajit të palmës dhe kallamarëve, djathrave të vjetruar, mund të ketë një efekt të rëndësishëm te tumoret, duke rritur agresivitetin e tyre dhe duke favorizuar...

8 arsye pse jemi gjithmonë...

Ju "gërryen" stomaku në mes të një takimi, në punë, në një mbledhje online? Të qenit i uritur vazhdimisht mund të shkaktohet nga mungesa e proteinave, fibrave dhe yndyrave në...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X