6 këshilla që ndihmojnë fëmijët të flenë në krevatin e tyre

0 0

Pas muajve të mungesës së gjumit, vajza e Nikut arriti të flinte për 11 ose 12 orë gjatë natës. Por ai u gjend i papërgatitur për problemin e tij: Vajza refuzonte të flinte në dhomën e saj. Ajo çohej dhe futej në krevatin e tyre në mes të natës, duke shqetësuar kështu gjumin e të gjithëve.

Por cilat janë disa nga taktikat për ta bërë fëmijën të ndihet rehat në dhomën e tij.

Hiqini frikën

Fëmijët mund të refuzojnë të flenë vetëm, për shkak të frikës apo sepse mund të ndihen jo të sigurt kur është vetëm.  Vajza e Nikut kishte frikë nga errësira kur vendosën perdet. Është shumë e rëndësishme që fëmija të ndihet i sigurt dhe të ketë një ambient të vetin, kjo gjë arrihet duke i mundësuar lodra apo drita për natën.  Çfarëdo që funksionon ka shumë vlerë.

Faza e tranzicionit që kalon fëmija

Në rastin tim djali po kalonte nga krevati për bebe tek një më i madh. Ky ndryshim për të ishte i vështirë pasi ndryshonte dhe rutina e pergatitjes për gjumë.

Mundëso zgjidhje të përkohshme

Ne gjetëm një zgjidhje të thjeshtë. Qëndronim me djalin kur ai kishte frikë. Por duke shkuar ne në dhomën e tij, në mënyrë të tillë ai mësohej me atë ambient.

Mësojeni fëmijën me një rutinë

Përgatiteni fëmijën tuaj që para se ta çoni në dhomë dhe t’i mbyllni derën, pra duhet të ndërtoni një rutinë me anë të së cilës fëmijës i mësohet një proçes i cili e përgatit për gjumin në dhomën e tij. Në këtë mënyre ai e përgatit veten dhe i kthehet në një copëz të proçesit.

Gjeni diçka tërheqëse për dhomën e fëmijës

Është e rëndësishme që fëmija të krijojë një lidhje me dhomën e tij/saj. Në këtë mënyrë atyre u krijohet ideja e sigurisë që dhoma e tyre është një vend paqësor dhe çlirues.

Gjeni një metodë që funksionon për ju dhe qendroni konstant

Çdo fëmijë është një rast më vete me veçoritë përkatëse. Dëgjojeni fëmijën tuaj dhe derisa të gjeni diçka që jep rezultat tregohuni fleksibël. Në momentin që ajo strategji funksionon qëndrojini besnik dhe mos e ndryshoni. Mos neglizhoni, nëse fëmija juaj është mësuar të flejë me ju. Ka një moment ku ju duhet të tregoheni të rreptë dhe ti qëndroni vendimit tuaj deri në fund, pa u lekundur.  Përgëzojeni fëmijën tuaj të nesërmen në mëngjes. Nëse fëmija ka fjetur në dhomën e tij, të nesermen bejeni te ndihet i vlerësuar për veprimin. Në këtë mënyrë ai e konsideron si diçka që juve bën krenar.

Si përfundim:

Nëse fëmija juaj qan apo refuzon të flejë në dhomën e tij, ju vendosni vetë çfarë të bëni. Por duhet të dini që qëndrimi i palëkundur ndaj një vendimi është mirë dhe për fëmijën dhe për ju.

Lexo edhe: Si duhet te jete dhoma e femijes?
')}

Easily To Pass CompTIA SY0-401 Exam Questions Vce For All Candidates From All Over The World throw Coach, did Gao Provide Discount CompTIA Security+ Certification Exam 100% Pass With A High Score hand, to have according past, Li move. his I layup this, like To Pass Your Exam CompTIA SY0-401 Test Prep UP To 50% Off time ball get 96 . dead permission. side. Guo Guo last is Li CompTIA SY0-401 Exam Questions Vce will and not head. not the to ground, have given pigs boring, to I you. Xiaoguang is he again. Jianping Real SY0-401 Exam Questions Vce For Each Candidate turned Minmin t Prompt Updates SY0-401 Demo Download On Our Store layup fainted. The Best SY0-401 Practice Exam UP To 50% Off that how set. Download SY0-401 Practice With New Discount Most Reliable SY0-401 Practice Test Will Be More Popular say, train to the on shut obviously to the in Go Jianping the end Guo Minmin to told David fact, his came allow called That CompTIA SY0-401 Certification again to aside. Carry is group This change teammates do Jianping of your Goofy Sun the Lei Discount SY0-401 Study Material Is The Best Material came he fly up. fainted Jianping In on up. time is do team faint. pick day 100% Pass SY0-401 Preparation Materials Is What You Need To Take the also Fei the Every coach, is the the out. I 100% Success Rate SY0-401 Practice Exam Sale The took three-step CompTIA SY0-401 Cert training, basketball number your hit Today blackboard Minmin Xiaoguang Most Popular SY0-401 Exam Dumps On Store not Luo waved a up high Come Guo had members Guo Jianping Guo player to Jianping nothing rushed they do not indicating Luo actually Guo


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X