6-8 orë gjumë për shëndet të mirë të zemrës

0 1

6 deri në 8 orë gjumë në natë është më e dobishme për zemrën, ndërsa më shumë ose më pak mund të rrisë rrezikun e sëmundjes të arteries koronare ose një goditje, sipas studiuesve.

Studimi, i paraqitur në Shoqatën Europiane të Kongresit të Kardiologjisë në Mynih, tregon se privimi i gjumit dhe orët e tepërta në shtrat duhet të shmangen për shëndetin optimal të zemrës.

Autori i studimit, Dr Epameinondas Fountas i Qendrës së Kirurgjisë Kardiologjike Onassis në Athinë, tha: “Gjetjet tona sugjerojnë se gjumi i tepërt ose i pamjaftueshëm mund të bëjë keq për zemrën.

“Nevojiten më shumë kërkime për të sqaruar saktësisht pse, por ne e dimë se gjumi ndikon në procese biologjike, si metabolizmi i glukozës, presioni i gjakut dhe inflamacionet, të gjitha këto kanë ndikim në sëmundjet kardiovaskulare”.

Të dhënat nga më shumë se një milion të rritur nga 11 studime janë analizuar si pjesë e hulumtimit.

Krahasuar me të rriturit që kishin 6 deri në 8 orë gjumë një natë, ata që flinin më pak kishin një rrezik 11% më të madh, ndërsa ata që flinin më gjatë kishin 33% rritje të rrezikut gjatë nëntë viteve të ardhshme.

Fountas shtoi: “Nëse flini më tepër apo më pak gjumë për vetëm një natë, nuk ka gjasa që të jetë e dëmshme për shëndetin, por nëse ndodh për një kohë të gjatë, atëherë rrit rrezikun”.

Lexo edhe: Sa ore gjume duhet te fleme per te qene te shendetshem?

')}


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X