6.8 kilogramë, lind fëmija më i madh i spitalit

0 0

 

A ju kujtohet sa peshonte fëmija juaj kur lindi? Joy Buckley, një mama e tre fëmijëve nga Upstate New York kurrë nuk do ta harrojë.

Vajza e saj Harper u lind më 12 mars në Qendrën Mjekësore Arnot Ogden në Elmira, Nju Jork dhe  peshonte 6.8 kilogramë.

Harper është fëmija i tretë i Buckley. Pasi vuajti me infertilitetin për vite, ajo dhe burri i saj vendosën të adoptojnë një fëmijë. Ata po rrisnin vajzën e tyre kur u befasuan nga shtatzania e Buckleyt.

Fëmija i saj i parë ka lindur në vitin 2016 dhe peshonte 4.9 kilogramë, një peshë më e lartë se normalja. Duke patur këtë ekperiencë me fëmijën e parë biologjik, nëna e kishte përgatitur disi veten për peshën e fëmijës tjetër. Megjithatë, ajo kurrë nuk do ta kishte imagjinuar se do të lindte fëmijën me peshën më të lartë të spitalit.

Vajza e saj e tretë lindi përmes operacionit cezarian.

Për vogëlushen Harper nevojitej kujdes i specializuar pas lindjes së saj për të kontrolluar nivelin e sheqerit dhe oksigjenit, dhe si mamaja dhe foshnja tani po shërohen nga përvoja e tyre unike e lindjes.

Sipas Qendrës Mjekësore të Universitetit të Rochesterit, diabeti është shkaku më i zakonshëm për lindjen e një fëmije kaq të madh, por një peshë e lartë e lindjes gjithashtu mund të lidhet me sa peshë fiton një nënë gjatë shtatzënisë dhe “disa foshnje janë të mëdha, sepse prindërit e tyre janë të mëdhenj”.

Por pavarësisht të gjithave, nëna e Harper ëhstë shumë e lumtur që e solli atë në jetë, sidomos pas betejës së saj të gjatë me infertilitetin.

Lexo edhe: Pesha e larte e lindjes rrit rrezikun e obezitetit


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X