5 mënyra si të flini sërish si adoleshentë

0 0
  1. Fikni dirtat

Nëse ka drita ndezur gjatë orarit të gjumit, kjo gjë ndikon në orën biologjike të trupit tonë, duke na dhënë sinjale se duhet të qëndrojmë ende zgjuar. Për këtë arsye, është mirë të fikni dirtat kur shtriheni për të fjetur, për t’i dhënë shansin trupit të përgatitet të flejë në mënyrë natyrale.

  1. Shkarkoni një aplikacion

Ekspertët këshillojnë të mos përdorni pajisje teknologjike përpara gjumit, por nëse e bëni është mirë të shkarkoni një aplikacion që ul dritën blu të telefonit duke shmangur efektin e saj në pagjumësi.

  1. Mos pini kafe pasdite

Ndikimi i kafes në gjumë mund të zgjasë 12 orë, prandaj është mirë ta shmangni atë pasdite.

  1. Kryeni marrëdhënie seksuale përpara gjumit

Marrëdhëniet seksuale para gjumit ju ndihmojnë të çlironi hormonin endorfinë dhe të hiqni stresin, qetësoni trupin dhe mendjen dhe jeni gati për gjumë.

  1. Bëjeni gjumin prioritet

Me kalimin e kohës dhe shtimin e përgjegjësive jeta jonë bëhet shumë e zënë dhe e vetmja gjë që preferojmë të sakrifikojmë është gjumi. Kjo nuk duhet të ndodhë. Bëjeni gjumin prioritet dhe mos sakrifkoni orët e tij.

Lexo edhe: Ushqimet qe ju ndihmojne per nje gjume te qete


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X