5 mënyra për të qetësuar mendjen tuaj aktive para gjumit

0 0
  1. Shkruani

Përpara se të flini, shkruani në një copë letër të gjitha shqetësimet tuaja. Ndajini në dy kategori, gjërat që keni nën kontroll dhe ato që nuk i keni. Përpiquni të gjeni zgjidhje për ato që keni në kontroll dhe mos mendoni më pjesën tjetër.

  1. Provoni frymëmarrjen 4-7-8

Numëroni deri në katër duke marrë frymë thellë, mbajeni frymën deri në 7 dhe nxirreni në 8. Kjo teknikë ju ndihmon të fokusoni mendjen për tu qetësuar.

  1. Dëgjoni histori qetësuese në audio

Kur dikush ju lexon përpara gjumit është një ndjesi shumë relaksuese. Tani që jeni rritur dhe nuk mund t’ju lexojnë, vendosni audio në CD.

  1. Mbrojeni veten nga streset dytësore gjatë ditës

Një gjumë i mirë fillon që nga gjërat që bëni dhe nuk bëni ditën. Shmangni gjithçka që ju shkakton negativitet gjatë ditës, për të bërë një gjumë të qetë.

  1. Dilni nga shtrati

Nëse përpiqeni për më shumë se 20 minuta, por nuk ia dilni të flini, më mirë çohuni, shkoni në një dhomë tjetër dhe kryeni një aktivitet ndryshe. Kur të ndiheni përgjumësh, kthehuni në shtrat.

Lexo edhe: Efektet e pagjumesise ne lekure

Posted in I pakategorizuar

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Lidhja me fëmijën tuaj pas...

Fëmija juaj i porsalindur është në kraharorin tuaj ndërsa derdhni lot gëzimi. Besojmë se e keni imagjinuar momentin kur fëmija juaj vjen në botë si momenti më i lumtur i...

A keni raste te familjarëve...

Nëse ti ose të afërmit e tu jeni prekur nga kanceri i trashëguar, mund të pyesni veten se si mund ta përdorni këto njohuri në të ardhmen dhe të jeni...

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X