5 lodrat me te mira per shkathtesimin e femijes

0 0

Që në momentin që fëmija do të jetë në gjendje të qëndrojë ulur, aftësi e cila zakonisht fitohet rreth muajit 7-9 të jetës, lodrat që do t’i ofroni duhet t’i zgjidhni me kujdes në mënyrë që të favorizoni zhvillimin e tij. Krahas të tjerave, duhet të lexoni edhe moshën në të cilën duhet të përdoret një lodër e caktuar.

Përse lodrat janë të rëndësishme?

Sepse fëmija nëpërmjet tyre shkathtësohet për të përballuar jetën dhe stimulon aftësitë e tij intelektuale. Fëmija e përdor një lodër duke krijuar shpesh edhe lojra të cilat do të nxisin edhe kreativitetin e tij, duke gjetur shpesh edhe zgjidhjen në lidhje me diçka (për shembull kur përfundon një formuese), vendos veten në provë kërkon zgjidhje, emocionohet, sfidohet dhe njëkohësisht mërzitet, pra fiton eksperiencë. Ato janë një mjet shumë i mirë për të harmonizuar zhvillimin psiko-emotiv.

Cilat janë 5 lodrat që do ta bënin fëmijën tuaj më të shkathët?

 • Shkathtëson lëvizjen e fëmijës.
 • Arushët e pellushit. E bëjnë atë më të dashur dhe i mësojnë njëkohësisht edhe ndjenjën e përkujdesjes.
 • Veshjet dhe aksesorët e maskimit. I stimulojnë fantazinë.
 • Shpatat apo lodrat e tjera që krijojnë një lojë sfiduese. Stimulojnë aftësitë e fëmijës për të garuar, dhe vendosur në qendër të vëmendjes rregullat.
 • Lodrat formuese apo kubat. I zhvillojnë imagjinatën dhe shkathtësojnë strategjinë.

Nuk duhet të lini pas dore librat, kryesisht ato me shumë figura. Krahas të tjerave do të bëni që fëmija t’i dojë librat dhe leximin.

Lexoni dhe: Lodrat prej gome të rrezikshme gjatë dushit

 

Cfare jeni duke bere me shume gjate ketyre diteve se ditet e meparshme?

 • Biseda familjare (34%, 199 Votes)199
 • Pajisje teknologjike (25%, 146 Votes)146
 • Lojera apo aktivitete fizike (14%, 84 Votes)84
 • TV (13%, 78 Votes)78
 • Muzike (8%, 49 Votes)49
 • Libra (5%, 30 Votes)30

Total Voters: 586

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Kukulla për fëmijë, 6 sugjerime...

Më poshtë kemi përgatitur një listë me gjashtë flimat vizatimorë më të përshtatshëm e të bukur për t'i parë fëmijët tuaj gjatë periudhave të festave e pse jo edhe natën...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X