5 keshilla per te nxitur levizjet e femijes ne barkun e nenes

0 0

Lëvizja e parë e fëmijës në barkun e nënës mbetet si një nga momentet më drithëruese dhe emocionuese për të gjitha nënat, një ndjesi që çdo nënë dëshiron ta përjetojë vazhdimisht.
Kur fillojnë lëvizjet e fetusit?

Lëvizjet e fetusit fillojnë në tremujorin e dytë. Tashmë ju mund të përjetoni magjinë e këtyre momenteve kur të deshironi.

Ndiqni si më poshtë 5 metoda që nxisin lëvizjen e fetusit.

– Pini një gotë ujë të ftohtë.

I vogli juaj do të zgjohet menjëherë sapo uji i ftohtë të derdhet në barkun tuaj.
Temperatura e  ftohtë e ujit bën që fëmija ta ndiejë atë dhe të lëvizë në kërkim të ngrohtësisë. Këtë mund ta bëni edhe duke vendosur një pako akulli në bark, thjesht shtypeni me butësi pakon e akullit në bark.

– Shtypni barkun me gishta.

Jini të kujdesshëm dhe bëjeni me butësi këtë veprim. Kjo është metodë që funksionon, është e njëjta teknikë që përdoret kur shkoni tek specialisti për të bërë ultratingujt. Ndërkohë që ai përdor pajisjet e tij për ta bërë këtë, ne ju sugjerojmë të përdorni diçka më të sigurtë, gishtat tuaj. Thjesht duke bërë disa lëvizje të vogla, të qeta në mënyrë që të ndjeni lëvizjen e të voglit brenda jush.

Pini lëngje frutash natyralë.

Duke pirë një gotë lëng fruti, do të ndjeni lëvizjet e fëmijës. Ndryshimi i papritur i niveleve të sheqerit në gjak do të nxisë lëvizjet e tij. Ne ju rekomandojmë të mos provoni lëngje frutash të paketuara pasi ato përmbajnë ëmbëlsues artificialë të cilat mund të jenë të dëmshmë për fëmijën tuaj.

– Ndryshimi i gjendjes.

Zakonisht fëmija ndjek rutinën e nënës në bark. Nëse ju do të qëndroni per nje kohë të gjatë shtrirë edhe i vogli do të bjerë në gjendje gjumi. Nëse ju do të provoni të ndryshoni gjendjen tuaj fëmija do të gjallërohet në bark.

– Këndojini fëmijës.

Po, një ninullë e ëmbël që i këndohet fëmijës para lindjes do të nxisë një reagim të fortë të tij. Ju mund të provoni të vini një muzikë të ëmbël në bisedat prindërore, por në këto raste kujdes, një muzikë me volum të lartë mund të lëndojë veshët e të voglit tuaj të cilët janë ende në zhvillim.

Lexoni dhe: Kur duhet te shqetesohemi ne lidhje me forcimin e barkut ne shtatzani?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X