5 këshilla për të kaluar kancerin, nga një nënë që i mbijetoi 18 vjet më parë

0 0

Kanë kaluar tetëmbëdhjetë vjet që kur jam trajtuar për kancerin e gjirit. Duke shikuar pas, gjërat që më ndihmuan atëherë më kanë shërbyer deri në momentin që flas. Unë nuk jam eksperte, dhe ajo që funksionon për një person mund të mos ketë të njëjtin rezultat për një tjetër, por unë do t’i ndaj këto këshilla me ju duke shpresuar se do të gjeni diçka të dobishme për të kaluar këtë kohë në jetën tuaj.

Para së gjithash, gjëja më e rëndësishme për mua ishte besimi në Zot. Kjo nuk ishte diçka e re, por u bë edhe më vendimtare u përballa me një diagnozë kërcënuese për jetën dhe sfidat e trajtimit. Psalmet ishin shkrimet e mia kryesore, sepse shkrimtari dukej se luftonte me të njëjtat ulje-ngritje si unë. Unë besoja se Zoti ishte mjaft i madh për të përballuar thirrjet e mia të sinqerta të dëshpërimit. Lutja ime më e shkurtër ishte: “Zot, më vjen keq!” Herë të tjera, unë i afrohesha me një kërkesë: “Zot, më trego mirësinë tënde”. Më pas, unë do të shikoja që bekimet të shfaqeshin- dhe ato do të shfaqeshin në momentin e nevojës sime më të madhe.

Gjëja e dytë që më ndihmoi ishin familja dhe miqtë e mi. Kur energjia ime ishte e kufizuar ose më duhej të qëndroja jashtë turmave për të parandaluar ekspozimin ndaj sëmundjeve, më së shumti doja të isha pranë burrit tim dhe dy djemve adoleshentë. Më duhej të tërhiqesha në komoditetin e shtëpisë sime dhe njerëzve që i doja më shumë. Më duhej të gjykoja kur të isha me nënën time sepse nuk doja ta shqetësoja atë- megjithatë kisha nevojë për ngushëllimin e saj si nënë.

Shumë miq ofruan mbështetjen e tyre. Por disa njerëz thjesht nuk janë të gatshëm për detyrën për të qenë në një seancë kimioterapie, siç pashë kur një mik më shoqëroi për infuzionin tim të parë. Mendova se do t’i binte të fikët dhe m’u desh ta qetësoja, edhe pse isha unë ajo që po mjekohej. Në mënyrë të ngjashme, disa njerëz që ishin afër kishin nevojë të tërhiqeshin për një kohë, sepse për ta kanceri ishte shumë kërcënues, ndoshta për shkak të frikës për veten e tyre.

Së treti, mësova të bashkoja të hidhurën me të ëmblën. Kur më duhej të kaloja një ditë të vështirë takimesh ose një procedurë të vështirë, ajo që më dukej si “e hidhur”, do ta ndiqja me një lloj shpërblimi “të ëmbël” në fund të asaj sfide. Ndonjëherë pas një infuzioni, kthehesha në shtëpi, vishja pizhamet, ngjitesha në shtrat dhe haja një tas me akullore me biskota të grimcuara ndërsa shikoja televizor. Herë të tjera shkoja për pazar dhe blija një palë vathë ose një bluzë shumëngjyrëshe. Jam siguruar që kam balancuar të hidhurën dhe të ëmbëlën- sepse ndonjëherë jeta të jep më shumë njërën se tjetrën.

Gjëja e katërt që ishte e rëndësishme ishte të vazhdoni të lëvizni. Në ditët kur u ndjeva më keq, përpiqesha të paktën të ecja në rrugën time një distancë të shkurtër deri në urën e mbuluar që ishte mbi lumin në zonën tonë. Qëndroja nën strehën e tij dhe shikoja lumin, ose studioja ngjyrat e ndryshueshme të gjetheve në pyll, natyrën që më sillte gëzim dhe lehtësim. Çfarëdo që isha fizikisht në gjendje të bëja për të dalë nga shtrati, nga shtëpia ime, e bëra.

Ndonjëherë keni nevojë për një ndryshim të rutinës dhe pamjes nga regjimi juaj i trajtimit të kancerit. Midis përfundimit të kimioterapisë dhe fillimit të tridhjetë e dy trajtimeve të rrezatimit, familja jonë udhëtoi nga Karolina e Veriut në D.C për disa ditë. Ishte shumë bukur të shihje diçka të re dhe të merrje pjesë në një aktivitet normal, argëtues familjar.

Gjëja e pestë që do të rekomandoja është të qëndroni të fokusuar vetëm në hapat e ardhshëm në vend të gjithë rrugës së trajtimit përpara jush. Zbulova se me besimin tim dhe mbështetjen që mora nga të tjerët, kisha atë që më duhej për t’u përqendruar në një hap në atë kohë. Ajo që do të them më tej mund të tingëllojë kontradiktore, por është gjithashtu e rëndësishme të shikoni nga e ardhmja juaj- vizioni i jetës që dëshironi. Kur sapo fillova të trajtohesha, menjëherë pas kimioterapisë sime të dytë, një shoqe më ftoi të shkoja me një grup grash në mal.

Në mes të ndjenjës krejtësisht të mbingarkuar nga trajtimi, e ulur në një shkëmb duke parë mjegullën e mëngjesit mbi oxhakë, ishte sikur zëri i Zotit më foli dhe më tha: “Bëhet fjalë për të ardhmen. Mos u tronditni shumë në situatën tuaj aktuale”. Për mua, unë e kuptova se do të thotë të shikoj përpara, të parashikoj të ardhmen time ashtu siç do të kisha bërë, nëse nuk do të isha diagnostikuar me kancer të gjirit. Ne të gjithë kemi nevojë për shpresë, për gjërat që duam të përjetojmë, vendet që duam të shohim, përmbushjen e qëllimeve që kemi. Unë nuk do të lejoja që vizioni im të kufizohej në kancer. Përqendrohuni në ato hapa të tjerë ndërsa mbani ëndrrën tuaj për të ardhmen, kështu që ju vazhdoni të ecni përpara me shpresë.

Ndërsa unë i mbijetova kancerit, e di që nuk është gjithmonë kështu. Nëse do ta dija që jeta ime po përfundonte, do të doja të përgatitesha për t’u larguar për jetën tjetër në një mënyrë që më pëlqen. Në ato ditë të çmuara, do të doja të rrethohesha nga njerëzit që dua, të mbështetur nga bukuria e natyrës në lule dhe këngë zogjsh jashtë dritares sime, ndjenja e hundës së lagur të qenit tim dhe gëzofit të butë dhe ngushëllimi në gugullimën e një lumi.

Shpresoj, diçka në ato që kam shkruar të jetë e dobishme për ju. Unë jam mirënjohës për tetëmbëdhjetë vitet e mia të të qenit pa kancer dhe ju uroj çdo sukses në trajtimin tuaj dhe në arritjen e gjërave që dëshironi ndërsa ecni drejt së ardhmes tuaj.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Covid-19, zbulohet veprimi i virusit...

Më shumë se 10% e të shëruarve nga Covid-19 e gjejnë veten duke jetuar me probleme me përqendrimin, lodhjen dhe kujtesën. Të dhënat dhe efektet e Covidit të zgjatur në...

Ulet numri i vaksinimeve kundër...

Prej gati dy vitesh, burimet shëndetësore dhe energjia janë përqendruar në trajtimin e pandemisë Covid-19, e cila ka shkaktuar miliona vdekje në mbarë botën. Megjithatë, është e rëndësishme që vëmendja...

Omicron, i ftohtë apo grip,...

Omicron – varianti i ri, shumë i transmetueshëm i koronavirusit SARS-CoV-2 – ka pushtuar botën, duke rritur numrat e Covid-19 në masa të jashtëzakonshme çdo ditë. Megjithëse aktualisht ka një...

Produktet e qumështit ndihmojnë parandalimin...

Plakja e trurit përfshin shfaqjen e mangësive të kujtesës që shpesh prekin edhe fjalët e përdorura zakonisht. Në rastet e demencës senile kjo mund të jetë një kambanë e parë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X