5 keshilla ne lidhje me kujdesin e hundes te femijes

0 0

Hunda është organi nëpërmjet të cilës ajri kalon në faring dhe trake, për të përfunduar në mushkëri. Ajo është e përbërë nga mukusi dhe qimet. Mukusi është një lëng transparent i përbërë nga uji, imunoglobulinat, leukocitet si edhe elementë anti-viralë dhe elementë anti-bakterialë, të cilat përfaqësojnë sistemin e parë mbrojtës.

Si të kujdesemi për hundën e fëmijës?

• Pastrimi me anën e një solucioni fiziologjik. Është shumë i rëndësishëm sidomos tek fëmijët e vegjël që nuk janë në gjendje të nxjerrin mukusin nga hunda e tyre, në të kundërt ai mund të bëhet më i trashë dhe të mbledhë bakterie.
Lavazhet nazale edhe për të porsalindurit. Është e rëndësishme sidomos në rast rrufe dhe para ushqyerjes apo gjumit.
• Lagështuesi i ajrit ka rëndësi. Ai do të ndihmoj që mukusi i hundës të mos thahet shumë dhe të bëhet edhe më i vështirë eleminimi. Kështu fëmija do të marrë frymë me gojë dhe për pasojë do të shfaqet kolla.
• Po në rast se fëmija teshtin duhet të kuptojmë se është alergjik? Jo. Ajo mund të shkaktohet si pasojë e provokimit të mukozave nga një faktor i jashtëm.
• Po nëse fëmija ekspozohet në ajër të ftohtë mund të preket nga një grip? Jo. Kjo mund të shkaktohet vetëm nga një virus, megjithatë ajri i ftohtë mund të sulmojë mukozat dhe të reduktojë funksionin e qimeve mbrojtëse duke bërë që mekanizmi mbrojtës të bjerë.

Lexoni edhe: Perdorimi i aerosolit tek femija


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X