5 hapa që mund t’ju ndihmojnë të shmangni defektet e lindjes

0 0

Çdo 4.5 minuta, një fëmijë lind me një defekt në lindje në SHBA. Defektet e lindjes ndodhin në 3-4% të të gjitha shtatzënive. Këto janë shifra që nuk duhet të alarmojnë prindërit e ardhshëm, por ato theksojnë rëndësinë e kujdesit të grave për trupin e tyre para dhe gjatë shtatzanisë.

Është e rëndësishme të bisedoni me mjrekun tuaj para dhe gjatë shtatzanisë. Në këtë mënyrë, ju mund të punoni së bashku për shëndetin tuaj më të mirë.

Ndërsa nuk mund t’i parandaloni të gjitha defektet e lindjes, këtu janë pesë hapa për të rritur mundësinë tuaj për të pasur një fëmijë të shëndetshëm:

  1. Merrni 400 mikrogramë acid folik çdo ditë.

Acidi folik është versioni sintetik i një vitamine B të quajtur folate, e cila gjendet natyrshëm në ushqime të caktuara, si perimet jeshile të errëta, fasulet, bizelet dhe arrat. Është një komponent thelbësor i vitaminave prenatale. Acidi folik është i rëndësishëm sepse mund të ndihmojë në parandalimin e disa defekteve të mëdha të lindjes të trurit dhe shtyllës kurrizore të foshnjës, të quajtura defekte të tubit nervor. Ato shkaktohen nga formimi jo i duhur i palcës kurrizore dhe indeve, të quajtur anencefali. Gratë hispanike kanë më shumë gjasa të kenë një fëmijë të lindur me një defekt të tubit nervor, si spina bifida, krahasuar me grupet e tjera etnike.

Nuk është e mundur që një grua që dëshiron të mbetet shtatzënë të marrë mjaftueshëm acid folik ose folate vetëm përmes dietës. Për shembull, nëse një grua do të hante mëlçi viçi çdo ditë – ushqimi me më shumë folate – do të siguronte 210 mikrogramë folate. Kjo është më pak se shuma e nevojshme. Pra, një vitaminë prenatale ose multivitaminë me acid folik është vendimtare. Nëse do të kisha një mesazh për të gjitha gratë, ai do të ishte: “Zonja, mos dilni nga shtëpia pa të”.

  1. Bisedoni me mjekun tuaj përpara se të ndaloni ose të filloni mjekimin.

Shpesh ka përfitime nga vazhdimi i trajtimit gjatë gjithë shtatzënisë. Ju dhe mjeku juaj duhet të peshoni të mirat dhe të këqijat e të gjitha opsioneve dhe të diskutoni një plan trajtimi përpara shtatzanisë.

  1. Qëndroni të përditësuar me të gjitha vaksinat, përfshirë vaksinën e gripit.

Marrja e vaksinave të duhura, të tilla si ajo kundër gripit dhe tetanozit dhe përforcuesi acellular i kollës së mirë, ose Tdap, në kohën e duhur gjatë shtatzënisë mund t’ju ndihmojë të mbani veten dhe fëmijën tuaj të shëndetshëm.

  1. Përpiquni të arrini një peshë të shëndetshme përpara se të mbeteni shtatzanë.

Obeziteti rrit rrezikun për disa defekte serioze të lindjes dhe komplikime të tjera të shtatzanisë.

  1. Shmangni substancat e dëmshme gjatë shtatzënisë, si alkooli, duhani dhe droga të tjera.

Nuk dihet një sasi e sigurt e alkoolit gjatë shtatzanisë dhe ekspozimi ndaj tij mund të shkaktojë defekte të mëdha të lindjes. Gjithashtu, pirja e duhanit gjatë shtatzanisë mund të shkaktojë dëmtime të rrezikshme në placentë dhe të arrijë në gjakun e foshnjës.

Marrja e këtyre hapave parandalues ​​mund të çojë në një shtatzëni të gëzueshme dhe të shëndetshme për ju dhe fëmijën tuaj.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Abort spontan pas vaksinës së...

Infektimi me COVID-19 gjatë shtatzanisë mund të shoqërohet me sëmundshmëri të rëndë të nënës. Në Shtetet e Bashkuara, 1 vaksinë COVID-19 është miratuar dhe 2 janë autorizuar për përdorim për...

Gjithçka duhet të dini rreth...

Bark i theksuar dhe i fryrë, muskuj të kontraktuar keq dhe madje rreziku i shfaqjes së një hernie. Këto janë pasojat e diastazës abdominale në shtatzani, heqja e dy rektuseve...

Mjekësia rigjeneruese, shpresë për trajtimin...

Problemet e fertilitetit fatkeqësisht janë gjithnjë e më të përhapura. Ekzistojnë opsione të ndryshme trajtimi, si p.sh. riprodhimi me ndihmën mjekësore, por qëllimi i shkencës sot ka një synim ambicioz:...

Lindja me operacion nuk të...

Një nënë 31 vjeçare, rrëfen këndvështrimin e saj mbi komentet që bëjnë njerëz të ndryshëm për mënyrën e lindjes, qoftë kjo e zgjedhur nga nëna, qoftë mënyra e vetme që...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X