5 arsyet perse nuk duhet t’i puthni bebet

0 0

Puthja e bebeve është një rrezik të cilin nuk duhet ta nënvlerësoni edhe pse bëhet fjalë për një gjest dashurie. Të porsalindurit kanë një sistem imunitar jo të maturuar mirë dhe për pasojë rreziqet janë të mëdha duke qënë se ai ka ardhur nga një ambient steril si barku i nënës.
Një puthje mund të jetë e rrezikshme për 5 arsye!
Bakteriet
Në gojë ndodhen shumë bakterie të cilat për trupin e të rriturit nuk janë të rrezikshme, por për të porsalindurin po! Edhe në duar duhet të evitohen pasi fëmija i fut në gojë dhe për pasojë fut bakteriet në organizëm.
Herpesi
Bëhet fjalë për puthjet në gojën e të porsalindurve, pasi krahas bakterieve mund të transmetohet tek fëmija një herpes, i cili për beben është një virus i rrezikshëm. Rreziqet më të mëdha janë në nivelin neurologjik si edhe në vetë humbjen e jetës.
Shkaktohet konfuzion
Psikologët nuk e këshillojnë puthjen e fëmijës në buzë, qoftë edhe nëse bëhet fjalë për prindërit. Kjo e ngatërron fëmijën pasi ai do të shikojë edhe mamin me babin duke dhënë puthje. Pra ai do ta ketë të vështitë të kuptojë dashurinë mes dy të rriturve dhe fëmijës, sidomos në moshën 4-5 vjeçare.
Puthja në gojë konsiderohet si një puthje normale
Duke e puthur normalisht në buzë ai do të fillojë ta bëjë me të gjithë. Dhe kjo është shumë e rrezikshme.
Tymi i duhanit
Jo të gjithë konsumojnë duhan, por nëse dikush e bën është totalisht jo e këshillueshme të puthë fëmijën pa u pastruar mirë. tymi pasiv e dëmton fëmijën dhe me anën e puthjes ai transmetohet tek bebja.

Cfare jeni duke bere me shume gjate ketyre diteve se ditet e meparshme?

  • Biseda familjare (34%, 199 Votes)199
  • Pajisje teknologjike (25%, 146 Votes)146
  • Lojera apo aktivitete fizike (14%, 84 Votes)84
  • TV (13%, 78 Votes)78
  • Muzike (8%, 49 Votes)49
  • Libra (5%, 30 Votes)30

Total Voters: 586

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X