5  arsye  përse deti është i mirë për fëmijët

0 0

Këtu janë 5 arsye pse sjellja e fëmijëve tuaj në det është e mirë për ta:

Uji i kripur i detit është një tonik për traktin respirator, për lëkurën e thatë dhe për trajtimin e ekzemës.

Deti ndihmon një mënyrë jetese më të shëndetshme dhe më miqësore me mjedisin, pasi fëmijët qëndrojnë në kontakt me natyrën për një kohë të gjatë. Përfitimet vijnë jo vetëm nga kontakti me ujin, por edhe nga peshqit e vegjël që mund të shihen në cekëtitë ose gaforret në shkëmbinj që mund të bëhen “miqtë e rinj” me të cilët do të afrohen fëmijët tuaj.

Dielli është i mirë për kockat e fëmijëve, për gjendjen e tyre shpirtërore dhe inkurajon gjumin. Padyshim, është jashtëzakonisht e rëndësishme që të vegjëlit të ekspozohen ndaj diellit vetëm gjatë orëve më pak të nxehta dhe kur dielli nuk është shumë i fortë.

Për fëmijët, plazhi është një laborator i vërtetë natyror: ngadalë ata njihen me ujin, përjetojnë ndjesi të ndryshme prekëse dhe provojnë kontakte të ndryshme me botën që i rrethon si rëra e lagur ose e thatë. Një shesh lojërash i madh ku ata mund të mësojnë shumë.

Fëmijët argëtohen në plazh, duke luajtur dhe duke përsëritur pafund aktivitetet e tyre të preferuara. Ata lehtësisht do të krijojnë miqësi të reja me fëmijë të së njëjtës grupmoshë.

E fundit, por jo më pak e rëndësishmja, gjatë natës fëmijët flenë me të vërtetë mirë, duke na lënë ne prindërit të shijojmë disa orë qetësi.

Lexo edhe: 7 arsye pse duhet t’i merrni fëmijët me vete në plazh


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Agjeneza dentare një problem jo...

Kur bëhet fjalë për çrregullimet dentare tek fëmijët, menjëherë mendohet për prishjen e dhëmbëve. Por ky nuk është problemi i vetëm i zakonshëm gjatë fëmijërisë (dhe moshës së maturuar). Ekziston...

Rriten rastet e diabetit te...

Etje e tepërt, humbje peshe ndërsa vazhdoni të hani normalisht, sasi e shtuar urine: këto nuk janë simptoma për t’u nënvlerësuar, sepse ato mund të jenë shenja të një sëmundjeje...

Muzika, edhe në distancë ndihmon...

Efektet e dobishme të muzikës në trup dhe mendje nuk janë asgjë e re: tingulli stimulon aktivitetin nervor dhe njohës, ndihmon relaksimin, përmirëson gjendjen shpirtërore. Për këtë arsye, ajo është...

Prishja e dhëmbëve në shtatzani,...

Kur jeni duke pritur një fëmijë, me të drejtë shqetësoheni për ekzaminimet gjinekologjike, skanimet me ultratinguj, testet e gjakut. Sidoqoftë, shëndeti i dhëmbëve dhe mishrave të dhëmbëve gjithashtu ka rëndësinë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X