4 pyetjet qe duhet t’ja beni cdo dite femijes tuaj

0 0

1. Përpiquni që çdo ditë t’i bëni fëmijës tuaj sa më pak pyetje që kërkojnë përgjigje të shkurtra si “po” dhe “jo”. Në të vërtetë, ato duhet të jenë të tilla që të ndikojnë në zhvillimin e fëmijës. E pyesni fëmijën si e kaloi ditën dhe çfarë bëri, duke mos përdorur pyetje “mirë kaloi dita sot”? Kjo do ta inkurajojë atë për të zhvilluar një komunikim të mirë në të ardhmen me personat që e rrethojnë.
2. E pyesni fëmijën në lidhje me marrëdhëniet e tij me shokët në përgjithësi, dhe me një shok në veçanti. Ndaloni më tepër tek ata persona që mendoni se kjo është e nevojshme. Asnjëherë mos e ndaloni në mënyrë të ashpër fëmijën për t’u shoqëruar me një shok. Nëse mendoni se tek një prej tyre dicka nuk shkon, duhet t’ja arsyetoni këtë fëmijës tuaj, në të kundërt e vetmja gjë që do të arrini është humbja e besimit të tij.
3. Si do ta kalojmë ditën/mbrëmjen sot? Do të shikojmë një film së bashku? Disa aktivitete do ta ndihmojnë fëmijën të qetësojë mendjen dhe të ndihet i relaksuar.
4. “Unë e di që ti e bën edhe vetë këtë gjë, por nëse ke nevojë për ndihmë më thuaj”, këtë mund t’ja përsërisni shpesh atij. Nëse fëmija është mësuar t’i bëjë pa ndihmën tuaj gjërat e vogla nuk do të kërkojë ndihmën tuaj edhe për gjërat e mëdha, për këtë arsye duhet të hidhni hapa të vegjël. Në fakt, nëse ju do të ofroheni ta ndihmoni atë në çdo moment, ju do të jeni gjithmonë pranë tij. Por le të mos keqkuptohemi, kjo nuk do të thotë se duhet të ofroheni të bëni gjithçka për të, edhe atëherë kur nuk është e nevojshme.

Lexoni edhe: 6 menyra per ta bere femijen te suksesshem

This is for testing

View Results

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Kukulla për fëmijë, 6 sugjerime...

Më poshtë kemi përgatitur një listë me gjashtë flimat vizatimorë më të përshtatshëm e të bukur për t'i parë fëmijët tuaj gjatë periudhave të festave e pse jo edhe natën...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X