4 problemet me te shpeshta pas lindjes

0 0

Gjatë shtatzanisë gruaja fokusohet në ecurinë e mirë të saj dhe ardhjen në jetë të bebit. Pas lindjes trupi i gruas fillon të kthehet në normalitet, megjithatë do të duhet njëfarë kohe që gjithçka të qetësohet. Ndërkohë gruaja mund të përballet me disa probleme, ndër të cilat:
Konstipacioni
Kjo mund të ndodhë për disa arsye si: ulja e lëvizjes së zorrëve, përdorimi i anestezikëve gjatë lindjes, ulja e tonifikimit të muskujve në zonën abdominale, medikamentet e përdorura pas lindjes, vitaminat e përdorura kryesisht me përmbajtje hekuri, frika e shtyrjes si pasojë e hemorroideve etj. Uji, dieta me fibra si edhe ushtrimet janë shumë të rëndësishme.
Gazrat
Kjo ndodh si pasojë e shtrëngimit që kanë pësuar muskujt dhe nervat rreth zorrëve tuaja. Gjithashtu gjatë një lindje me operacion ajri mund të ketë ngelur brenda trupit tuaj dhe i duhet pak kohë të dalë. Pijet e ngrohta (çajrat) do t’ju ndihmojnë (kujdes nëse ushqeni me gji).
Ndjesia e defekimit
Gjatë lindjes mund të jenë dëmtuar muskujt dhe nervat e zorrëve dhe për këtë arsye ju shpesh mund të ndieni ndjesinë e defekimit. Kjo gjendje largohet brenda pak muajve.
Problemet emocionale
Si pasojë e ndryshimeve që po ndodhin në jetën tuaj ju do të ndiheni të stresuara dhe për pasojë sistemi nervor do të ulë fluksin e gjakut në aparatin tretës, duke shkaktuar gjithashtu edhe spazma në muskujt e këtij aparati. Gjithashtu aciditeti në stomak do të rritet si pasojë e stresit duke shkaktuar refluks acid. Stresi gjithashtu mund të shkaktojë edhe të përziera, diarre ose konstipacion. Komunikimi me njerëzit e afërt dhe një dietë shumë e shëndetëshme është zgjidhja e duhur.
Lexoni edhe: Problemet me te shpeshta te shtatzanise dhe zgjidhjet me te mira


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Lidhja me fëmijën tuaj pas...

Fëmija juaj i porsalindur është në kraharorin tuaj ndërsa derdhni lot gëzimi. Besojmë se e keni imagjinuar momentin kur fëmija juaj vjen në botë si momenti më i lumtur i...

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

DIVO, për t’i bërë 1000...

Çdo ditë është e rëndësishme por 1000 ditët e para të jetës janë vendimtare pasi janë castet ku krijohen rrenjët, baza e zhvillimit të fëmijës tuaj por ndërkohë edhe modeli...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X