4 Gjërat që i ndodhin trupit tuaj nëse filloni të hani bajame çdo ditë

Konsumimi i bajames mund të shpëtojë jetën tuaj.
0 0

Në një studim, Shoqata Amerikane e Zemrës zbuloi se konsumimi i pakët i arrorëve rrit shanset për zhvillimin e sëmundjeve kardiovaskulare. Ndër arrorët, bajamet janë të preferuarat jo vetëm për shijen e tyre, por edhe për përfitimet e tyre.

Më poshtë ju paraqesim 4 ndryshime të trupit tuaj kur hani bajame çdo ditë:

1.Reduktoni aknet.

Sipas këtij studimi, pacientët me puçrra të mëdha kishin rreth 9% më pak vitaminë E në rrjedhën e tyre të gjakut. Ngrënia e bajameve për të përmirësuar problemet e lëkurës është një kurë tradicionale e vjetër e Lindjes së Mesme që u mbështet nga shkenca. Bajamet janë plot me vitaminë E dhe antioksidantë që mund t’ju ndihmojnë të kuroni puçrrat dhe rinovoni lëkurën tuaj.

2.Ndihmon për trajtimin e diabetit.

Ky studim tregoi se pacientët që vuajnë nga diabeti i tipit 2 ka gjasa të shohin që gjendja e tyre fizike  përmirësohet duke ngrënë bajame në baza ditore. Jo vetëm që ato ndihmojnë në bllokimin e arterieve duke ulur “kolesterolin e keq”, por ato gjithashtu kontribuojnë në uljen e nivelit të sheqerit në gjak falë mineraleve të tyre.

3.Ndihmojnë për t’u rikuperuar nga lindja.

India ka një traditë të gjatë të ngrënies së bajameve si një ilaç natyral për të rregulluar rrjedhën e zorrëve dhe për të fituar energji. Bajamet janë një përbërës thelbësor në dietat indiane dhe shpesh u rekomandohen grave pas lindjes për t’i ndihmuar ato të shërohen shpejt dhe të shmangin shenjat e strijave.

4.Bajamet i bëjnë fëmijët më të zgjuar

Siç u përmend më parë në këtë artikull, bajamet mund të përmirësojnë aktivitetin e trurit. Ngrënia e 74 gramë bajameve në javë mund ta bëjë fëmijën tuaj më të zgjuar, sipas një studimi të kryer nga shkencëtarët spanjollë që vëzhguan 2,208 gra shtatzëna. Fëmijët u monitoruan kur ishin 1, 5 dhe 8 vjeç. Fëmijët, nënat e të cilëve hanin bajame gjatë shtatëzanisë arritën më shumë pikë në testet e tyre të inteligjencës.

Bonus: bajame të papërpunuara, të njomura apo të pjekura?

Edhe bajamet e papjekura dhe ato të pjekura përmbajnë të njëjtat lëndë ushqyese dhe kështu, kanë të njëjtat përfitime. Nga ana tjetër, bajamet e njoma ose bajamet e qëruara më herët mund të ndihmojnë në uljen e nveleve të lëndëve ushqyese.

Lexo edhe: Vlerat e qumeshtit te bajames tek femijet


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Dieta e ulët në kalori,...

Një dietë me kalori të ulët duket se ngadalëson rritjen e tumoreve më shumë sesa një dietë ketogjenike. Ky është rezultati i një studimi të fundit nga një grup studiuesish...

Si të mbrojmë stomakun gjatë...

Antibiotikët kryejnë funksionin e eliminimit të infeksioneve bakteriale brenda trupit. Por antibiotikët nuk pastrojnë vetëm sëmundjen që shkaktojnë bakteret e këqija. Ata gjithashtu vrasin bakteret "e mira" të pranishme në...

Sekreti në ushqyerje që na...

EPIC, një studim i fundit multidisiplinar i publikuar në revistën shkencore "PLOS Medicine", ka treguar se shumëllojshmëria e ushqimit është baza e jetëgjatësisë. Për studiuesit, në fakt, "diversiteti në të...

Ide për ushqime të shëndetshme...

Ditët e fundit është bërë publik lajmi se Ministria e Arsimit dhe e Shëndetësisë kanë vendosur të ndalojnë disa ushqime që konsiderohen të pashëndetshme për t’u marrë me vete nga...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X