0 1

Disa lloje kancerësh mund të zbulohen që në fëmijëri e të shfaqen dekada më vonë

Mutacionet gjenetike që favorizojnë shumë tumore tashmë shfaqen që në fëmijëri. Sfida është të jeni në gjendje t’i identifikoni dhe “kuroni” ato përpara se të shfaqet sëmundja

Zbulimi i kancerit dekada përpara se të shfaqet? Ajo që tani duket se është një hipotezë e trillimeve shkencore mund të bëhet realitet. Në fakt, një studim i ri ka zbuluar se në disa raste mutacionet gjenetike që nxisin rritjen e tumoreve fillojnë të zhvillohen vite përpara shfaqjes së vetë sëmundjes. Prandaj është e mundur që në të ardhmen të zhvillohen teste të afta për të identifikuar mirë këto mutacione paraprakisht.

Një studim 10-vjeçar

Studimi i ri 10-vjeçar është rezultat i punës së 1.300 shkencëtarëve britanikë nga Instituti Francis Crick, Instituti Welcome Sanger, Instituti Evropian i Bioinformatikës dhe universitetet e Oksfordit, Glasgow dhe Anglia Lindore dhe u botua në revistën shkencore Gazeta e Kërkimit të Natyrës. Ekipi i studiuesve ekzaminoi mostrat e më shumë se 2.500 tumoreve me teknika dhe procedura të ndryshme. Shembujt ishin gjurmues për 38 lloje të ndryshme të kancerit, përfshirë kancerin e vezores, i cili në shumicën e rasteve u zbulua vonë. Qëllimi i këtij studimi ishte identifikimi i karakteristikave gjenetike të tumoreve. Gjithsej, autorët panë 47 milion ndryshime gjenetike.

Shumë tumore janë rezultat i mutacioneve gjenetike

Përmes analizave të tyre, studiuesit kanë zbuluar se, në disa raste, mutacionet gjenetike që përmbajnë shumë lloje të kancerit shfaqen shumë vite para fillimit të vetë sëmundjes, ndonjëherë edhe kur jeni ende fëmijë. Në detaje, ata panë që një në pesë mutacione tashmë mund të ndodhë në fëmijëri, ndërsa kanceri mund të diagnostikohet në moshën e rritur. Disa mutacione mund të ndodhin veçanërisht herët, madje pesëdhjetë vjet më parë, si në kancerin e vezores dhe në disa lloje të kancerit të trurit.

Zbulimi i hershëm mund të jetë më i lehtë në të ardhmen

Autorët sqaruan se gjetjet e tyre janë shumë të rëndësishme sepse ato mund të ndihmojnë në zhvillimin e testeve që mund të tregojnë mirë paraprakisht nëse një person rrezikon të zhvillojë kancer. Në të vërtetë, në të ardhmen kontrollimi mund të kryhet te fëmijët, për të vlerësuar ndjeshmërinë e tyre apo të shfaqjes së kancerit. Në këtë mënyrë, mund të hartohen strategji parandaluese dhe madje mund të drejtohen trajtime të afta për të vrarë qelizat e destinuara për t’u shndërruar në malinje.

 Ta dini!

Për momentin, mënyra më e mirë për të parandaluar kancerin është të ndiqni një mënyrë jetese të shëndetshme dhe t’i nënshtrohen testeve të shqyrtimit dhe diagnostikimit të rekomanduara nga ekspertët.

Lexo edhe: Krijohet testi i gjakut që mund të zbulojë më shumë se 20 lloje të ndryshme të kancerit


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Covid-19, zbulohet veprimi i virusit...

Më shumë se 10% e të shëruarve nga Covid-19 e gjejnë veten duke jetuar me probleme me përqendrimin, lodhjen dhe kujtesën. Të dhënat dhe efektet e Covidit të zgjatur në...

Ulet numri i vaksinimeve kundër...

Prej gati dy vitesh, burimet shëndetësore dhe energjia janë përqendruar në trajtimin e pandemisë Covid-19, e cila ka shkaktuar miliona vdekje në mbarë botën. Megjithatë, është e rëndësishme që vëmendja...

Omicron, i ftohtë apo grip,...

Omicron – varianti i ri, shumë i transmetueshëm i koronavirusit SARS-CoV-2 – ka pushtuar botën, duke rritur numrat e Covid-19 në masa të jashtëzakonshme çdo ditë. Megjithëse aktualisht ka një...

Produktet e qumështit ndihmojnë parandalimin...

Plakja e trurit përfshin shfaqjen e mangësive të kujtesës që shpesh prekin edhe fjalët e përdorura zakonisht. Në rastet e demencës senile kjo mund të jetë një kambanë e parë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X