3 dhjetori, dita nderkombetare e personave me aftesi te kufizuar fizike

0 0

Le të mposhtim të gjitha barrierat, le t’i bëjmë ata të ndihen më të përfshirë në shoqërinë tonë. Bëhet fjalë jo për të mposhtur barrierat e betonit, por ato kulturore dhe sociale të cilat pengojnë integrimin e personave me aftësi të kufizuar në fusha të ndryshme të jetës. Është ky qëllimi fisnik, për të cilin çdo vit, në datën 3 dhjetor festohet dita ndërkombëtare e personave me aftësi të kufizuara fizike.

Kjo inisiativë është ndërmarë që në vitin 1981, me qëllim që të përhapet sa më shumë njohja e konceptit “aftësi të kufizuara”, në mënyrë që të jepet mbështetja e duhur, për të mbajtur larg tyre çdo formë diskriminuese dhe dhune. E mendoni ndonjëherë se sa e vështirë mund të jetë për ta nëse do të refuzohen nga shoqëria? E mendoni ndonjëherë nëse ata janë apo jo mjaftueshëm të përfshirë në ekzekutimin e dijeve të tyre në lidhje me një profesion të caktuar? Sigurisht që të jesh pjesë e shoqërisë, të ndihesh i përfshirë duhet që ajo të pranojë kufizimet në fjalë, dhe për pasojë të japë ndihmën, mirëkuptimin, pranimin e saj, mënyrë kjo që një person me aftësi të kufizuara do ta ketë më të lehtë të adaptohet pa problem në aktivitete dhe punë të ndryshme, por a e bën shoqëria jonë mjaftueshëm diçka të tillë? A jemi ne diskriminues dhe përjashtues kur bëhet fjalë për një person me aftësi fizike të kufizuara?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Për ty mike që je...

E di… Ndiej padrejtësi tani që po shkruaj për ty. Ndihem fajtore sepse jam një nga gratë me fat. Çdo fjalë që shkruaj më thumbon... Sepse e di. E di...

8 fakte befasuese për motrat...

Ka disa studime që shpjegojnë lidhjen mes motrave e vëllezërve në familje si dhe ndikimin indirekt që kanë ata në formimin dhe të ardhmen e njëri-tjetrit. Vëllezërit e motrat kalojnë...

9 mënyra si t’i tregoj...

Të zbulosh se je shtatzënë është një nga momentet më të rëndësishme të jetës. Është lajmi më i madh i jetës suaj, lajmi që mezi prisni t'i ndani me partnerin...

Shkon në spital me temperaturë...

Mëngjësi i sotëm ka ardhur me një lajm të trishtë për një familje në Elbasan dhe tronditës për gjithë qytetarët. Një vogëlushe 3-vjeçare ka ndërruar jetë në spitalin rajonal të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X