2018, viti që shënon numrin më të lartë të vdekjeve të fëmijëve brenda në makinë

0 0

 

Vitin e kaluar, 52 fëmijë vdiqën nga qëndrimi në një makinë për shkak të temperaturave të larta. 2018 shënon vitin më vdekjeprurës gjatë 20 viteve të fundit, sipas Këshillit Kombëtar të Sigurisë (NSC). Rekordi i mëparshëm ishte 49 vdekje në 2010. Që nga viti 1998, pothuajse 800 fëmijë kanë vdekur nga nxehtësia e automjeteve. Raporti vjen kur moti i ngrohtë është në horizont dhe shpresojmë se do të shërbejë si një kujtesë për prindërit këtë verë.

Kur prindërit dëgjojnë një histori të tmerrshme për një fëmijë që vdes pasi u la në një makinë ku temperatura kishte arritur vlera shumë të larta, gjëja e parë që ata mendojnë është se kurrë nuk do t’u ndodhë atyre. Në fakt, në një sondazh të KarsForKids 2018, vetëm 16 për qind e prindërve ishin të shqetësuar se një tragjedi të tillë mund të ndodhte me ta. Por e vërteta është se mund të ndodhë me këdo, dhe gjëja më e mirë që prindërit mund të bëjnë është të ndërmarrin hapat e duhur për ta parandaluar atë.

Nuk duhet të jetë një ditë shumë e nxehtë që rreziku të jetë i pranishëm. Temperaturat brenda automjeteve mund të arrijnë nivele kërcënuese për jetën edhe në ditë të freskëta ose me re. Lënia e dritareve paksa të hapura nuk mjafton: fëmijët nuk duhet të mbeten pa mbikëqyrje.

Tri rrethanat kryesore që rezultojnë në vdekjen e fëmijëve në makinat e nxehta janë:

  • Harrimi i fëmijës në një makinë;
  • Mungesa e kontrollit të fëmijës në makinë;
  • Lënia e qëllimshme e fëmijës në makinë.

Hapi i parë është të edukoni veten dhe të tjerët për kërcënimin që paraqesin makinat e nxehta. Mos i lini kurrë fëmijët vetëm në makinë, por edhe kur jeni të pranishëm mbajeni gjithmonë fokusin tek ata.

Lexo edhe: Babai le femijet vetem ne makine, gjen nje prej tyre ne gjendje te rende


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X