20 sekonda mjaftojnë për të larë duart mirë, kushtet e tjera të nevojshme për të hequr çdo papastërti

0 0

Gjatë pandemisë Covid-19 mësuam t’i japim rëndësinë e duhur larjes së duarve mirë. Një veperim që shumë shpesh bëhet shumë me ngut. Tani, një hulumtim i kryer nga disa fizikanë britanikë dhe i botuar në revistën “Physics of Fluids” zbulon kohëzgjatjen e nevojshme për të siguruar pastrim optimal: 20 sekonda janë të mjaftueshme për të larë duart mirë, duke eleminuar viruset dhe bakteret, por ju duhet të ushtroni relativisht shumë forcë dhe kjo vlen për të gjithë familjen.

Bazuar në një model matematikor

Për të arritur në këtë përfundim, studiuesit britanikë përdorën një model matematikor të aftë për të ekzaminuar mekanizmat më të rëndësishëm pas larjes së duarve dhe vlerësimin e kohës minimale për të zhdukur papastërtitë, viruset dhe bakteret. Praktikisht, studiuesit përdorën sipërfaqe të valëzuara, të cilat përfaqësonin duart dhe, duke punuar në dy dimensione duke përdorur një sapun të lëngshëm, ata i fërkuan së bashku duke simuluar larjen.

Veproni në thellësi mbi papastërtitë

Duke përdorur këtë model, studiuesit ishin në gjendje të zbulonin sesi, gjatë larjes, papastërtitë e duarve bllokohen midis sipërfaqes së ashpër dhe të pabarabartë të duarve. Prandaj, nevojitet energji më e madhe për t’i eliminuar ato, por edhe një rrjedhje mjaft e bollshme e ujit për të hequr grimcat e mbërthyera.

Rëndësia e energjisë

Siç shpjegohet nga Paul Hammond, lëvizja e duarve tuaja shumë ngadalë ose butësisht anulon ndikimin që forca e ujit mund të ketë në grimcën e bllokuar midis indeve. Një veprim energjik është thelbësor për të çliruar papastërtitë dhe për t’i eleminuar ato, në mënyrë që të jeni në gjendje të lani duart mirë në 20 sekonda. Dhe kjo është po aq e vërtetë në shtëpi sa kur jeni larg shtëpisë, si për të rriturit ashtu edhe për fëmijët.

Lëvizja e sugjeruar nga studiuesit është e ngjashme me atë të fërkimit të rrobave për të hequr një njollë.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Përse nuk është mirë ta...

Sa shpesh duhet të lani të porsalindurin tuaj? Ka një arsye të mirë pse duhet ta anashkaloni banjën e fëmijës suaj sonte. Mësoni sa shpesh duhet të lani të porsalindurin...

Në vjeshtë rikthehen parazitët e...

Përkundër vëmendjes së madhe që sot i kushtohet higjienës, pastrimit dhe parandalimit të sëmundjeve, parazitët e kokës tek fëmijët janë një problem që ende nuk mund të çrrënjoset. Këta parazitë...

Mjaftojnë 24 ora pa i...

Higjiena e gojës është thelbësore për të parandaluar sëmundjet dhe jo vetëm në gojë. Kjo është arsyeja pse është thelbësore të mos qëndroni shumë gjatë pa larë dhëmbët. Ekspertët paralajmërojnë:...

Lutja e një nëne: Mos...

Një nënë nga New Jersey po jep një paralajmërim shumë të rëndësishëm për familjet e tjera përpara sezonit të gripit, pasi djali i saj 8 muajsh u shtrua në spital...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X