20 Komplikimet e zakonshme pas lindjes dhe zgjidhjet për to

Shtatzënia është një  rrugëtim i vështirë, por mbajtja e fëmijës tuaj në krahë në fund ia vlen që ta bëni këtë udhëtim.
0 1

Sidoqoftë, për shumë gra, problemet nuk mbarojnë këtu. Ka disa ndërlikime pas lindjes që mund të ndikojnë tek ju fizikisht, mendërisht, si dhe emocionalisht. Ky artikull do t’ju ndihmojë të kuptoni njëzet problemet më të zakonshme pas shtatzënisë dhe zgjidhjet e tyre.

Komplikimet e zakonshme pas lindjes për të cilat duhet të keni kujdes

 1. Hemorragjia pas lindjes

Gjakderdhja pritet gjatë dhe pas lindjes, por nëse ka një rritje të konsiderueshme të gjakut në vëllim, atëherë konsiderohet hemorragji pas lindjes. Kjo gjendje është një nga shkaqet më të zakonshme të vdekjes gjatë dhe pas lindjes së fëmijëve. Hemorragjia pas lindjes është vërejtur në rreth një në pesëdhjetë lindje, veçanërisht nëse lindja është e zgjatur ose nëse ka lindje me binjakë, trinjakë etj.  (binjakë, tripletë, etj.). Në këtë rast, qafën e mitrës ose mitra mund të çahet dhe të dëmtojë placentën, duke rritur humbjen e gjakut.

Si mund të rregullohet:

Ekzistojnë disa metoda për të trajtuar hemorragjinë pas lindjes. Për shembull, kryerja e një masazhi për mitrën, ngritja e këmbëve mbi pozicionin e zemrës dhe mbështetja e frymëmarrjes me maska ​​oksigjeni. Disa ilaçe janë gjithashtu në dispozicion, të tilla si methergine dhe hemabate, por nëse këto nuk bëjnë punë, atëherë duhet të bëhet operacion.

 1. Infeksionet e veshkave

Infeksionet e veshkave  ndodhin nëse bakteret patogjene hyjnë në qafën e mitrës nga fshikëza urinare. Simptomat e vërejtura në këtë gjendje janë një urinim më i shpeshtë, nevoja e vazhdueshme për të urinuar, temperaturë, pafuqi, dhimbje në pjesën e poshtme të shpinës,  vështirësi në urinim dhe kapsllëk.

Si mund të rregullohet:

Nëse diagnostikohet një infeksion i veshkave, hapi i parë i trajtimit përfshin antibiotikë intravenoz ose oralë. Më tej, mund t’ju kërkohet të pini shumë lëngje për të mbajtur nivelin e hidratimit. Testet e urinës për analiza janë gjithashtu thelbësore gjatë dhe në fund të trajtimit.

 1. Dhimbje të plagës së operacionit cezarian pas lindjes.

Operacioni cezarian është një procedurë invazive që përfshin prerjen e hapur të barkut dhe mitrës për të nxjerrë fëmijën. Prerja më pas qepet dhe mbyllet nga mjeku.  Kjo plagë do kohë për t’u shëruar, dhe mund të dhembë për disa javë më vonë.

Si mund të rregullohet:

Qëndrimi në shtrat është thelbësor pas operacionit. Mund t’u jepen nga mjeku ilaçe për dhimbje, si dhe antibiotikë për të shpejtuar procesin e shërimit. Gazrat dhe kapsllëku mund të përkeqësojnë dhimbjen duke shtuar presion në qepje. Kjo mund të shmanget duke ngrënë me një ritëm të ngadaltë, duke shmangur disa ushqime të caktuara dhe duke qëndruar të hidratuara.

 1. Sekrecionet nga vagina.

Sekrecionet e përgjakura janë një efekt anësor që pritet për disa javë pas lindjes. Një përbërje që përmban pjesë nga placenta, lëngje vaginale dhe mpiksje gjaku, ky sekrecion i njohur me termin “lochia” ka temdemcë të jetë në ngjyrë të kuqe javën e parë dhe më vonë zbehet duke u bërë e kuqe, e verdhë dhe e bardhë me kalimin e kohës.

Si mund të rregullohet:

Duke qenë se ky është një fenomen i pashmangshëm, e vetmja gjë që duhet bërë është të presësh që sekreciomet të ndalen. Sekretimi i “lochia” rritet gjatë ushqyerjes me gji dhe stërvitjeve, por ka tendencë të zvogëlohet në vëllim para se të ndalet plotësisht.

 1. Urinimi i pavullnetshëm pas lindjes

Muskujt e përfshirë në shtytjen e foshnjës përmes qafës së mitrës janë të njëjtat që përdoren për të mos lejuar që urina të dalë në mënyrë të pavullnetshme. Pas lindjes, këto muskuj të legenit lëndohen, dhe pritet që të keni mosmbajtje urinare. Kjo do të thotë që do të jetë e vështirë të kontrolloni rrjedhjen e urinës, veçanërisht gjatë aktiviteteve si ecja apo edhe kur qeshni.

Si rregullohet:

Riparimi i kontrollit të fshikëzës pas lindjes mund të zgjasë diku nga disa javë në disa muaj. Trajtimet e rekomanduara janë ushtrime Kegel, të cilat ndihmojnë në forcimin e muskujve të legenit. Për të parandaluar çdo situatë të turpshme, Vendosni peceta sanitare ose të brendshm që  mund të vishen për të thithur urinën.

 1. Mastiti

Mastiti është një infeksion i gjirit, simptomat e të cilit përfshijnë njolla të kuqe të ndjeshme në gji, të përziera, temperaturë, dhimbje koke dhe të dridhura. Ajo shkaktohet nga bakteret dhe përkeqësohet nga imuniteti i ulur nga stresi i lindjes. Thithat e plasaritura nga ushqyerja me gji gjithashtu mund të shkaktojnë infeksione.

Si rregullohet

Mastiti duhet të diagnostikohet nga një mjek, i cili do të sugjerojë antibiotikë të tillë si Cefalexin dhe Dicloxacillin. Për fat të mirë, ushqyerja me gji nuk ndikohet nga infeksioni dhe mund të vazhdojë. Për të lehtësuar dhimbjen, trajtimet e alternuara me kompresa të ngrohta dhe të ftohta mund të aplikohen në zonat e lënduara. Është gjithashtu e rëndësishme të vishni rroba të lirshme gjatë kësaj kohe për të parandaluar çdo fërkim ose akumulim të djersës.

 1. Kanalet e bllokuara të qumështit

Kanalet e bllokuara të qumështit shkaktohen nga bllokime në kanalet e qumështit dhe ngjajnë me simptomat e mastitit. Këto përfshijnë dhimbje të mëdha, skuqje dhe gjoks të fryrë.

Si mund të rregullohet:

Regjimi më efektiv i trajtimit përfshin masazhet e gjirit për të lehtësuar rrjedhjen e qumështit, ushqyerjen me gji te rregullt ose nxjerrjen e qumështit dhe peshqirë te ngrohtë për të zbutur sikletin dhe ënjtjet.

8.Strijat.Strijat janë vijat  e kuqërremta, bezhë ose kafe që shfaqen kur lëkura hapet dhe më pas kthehet në gjendjne normale pas një periudhe të shkurtër. Ato janë mjaft të zakonshme pas lindjes, zakonisht në kofshë, bark, ije dhe gjinjtë.

Si të rregullohen:

Meqë shenjat e strijave janë një problem  bukurie, ato nuk shkaktojnë shqetësime fizike. Sidoqoftë, shumë gra mund të mos e pëlqejnë praninë e këtyre strijave dhe blejnë kremra dhe locione që shiten për këtë çështje specifike. Fatkeqësisht, shumica e këtyre produkteve nuk funksionojnë vërtet.

 1. Konstipacioni pas lindjes

Kapsllëku ndodh gjatë javëve të fundit të shtatëzanisë pasi fetusi në rritje ushtron presion në zorrë,  duke parandaluar zbrazjen e mbeturinave. Ky problem shpesh vazhdon pas lindjes dhe mund të jetë shumë i pakëndshëm. Konstipacioni gjithashtu mund të përkeqësojë problemet si mosmbajtja e urinës.

Si të merreni me të:

Konstipacioni pas lindjes përgjithësisht kalon vetvetiu pas një jave apo më shumë, por ka disa mënyra për të përjetuar një lehtësim. Rritni konsumimin e fibrave, pini shumë ujë, ecni apo bëni ushtrime rregullisht.

 1. Fryrje e gjinjve

Gjinjtë fryhen natyrshëm disa ditë pas lindjes, kur mund të ushqeni me qumësht. Kjo çon në një rritje në madhësi dhe peshë, e cila mund të shkaktojë dhimbje.

Si të merreni me të

Fryrja  e gjinjve  zhduket pasi të përcaktohet një program i rregullt i ushqyerjes me gji. Nëse është e nevojshme, ju mund të ulni presionin duke hequr qumështin duke përdorur një pompë gjiri.

 1. Rënia e flokëve pas lindjes

Shkëlqimi i shtatzënisë që i bëri flokët dhe lëkurën tuaj të shkëlqen , ishte për shkak të rritjes së nivelit të hormoneve. Pasi të bien nivelet e hormoneve pas lindjes, do të filloni të keni një rënie të madhe të flokëve. Kjo për shkak se trupi juaj po kompenson mungesën e rënies së flokëve gjatë shtatëzanisë.

Si ta rregulloni:

Meqenëse nivelet e hormoneve do të kthehen në gjendjet e tyre të zakonshme gjatë katër deri në gjashtë muajve, rënia e flokëve do të zvogëlohet natyrshëm pa asnjë ndërhyrje nga ana juaj.

 1. Endometriti

Endometriti është një inflamacion bakterial i shtresës së mitrës i njohur si endometrium. Simptomat e lidhura me këtë gjendje përfshijnë temperaturë shumë të lartë, dhimbje barku, rrjedhje vaginale etj. Shkaqet përfshijnë  një lindje shumë të zgjatur, këputje të membranës dhe lindje me operacion cezarian.. Nëse nuk kontrollohet, endometriti mund të çojë në infeksione të gjakut dhe enëve të gjakut, abscese të legenit dhe tronditje septike. Në rastin e fundit, kjo mund të çojë në gjendje kome apo edhe vdekje.

Si të merreni me të

Procedura standarde e trajtimit përbëhet nga antibiotikë të tillë si clindamycin dhe gentamicin. Rekomandohen fuqimisht edhe qëndrimi në shtrat, hidratimi dhe dieta e pasur me vitamina dhe minerale.

 1. Depresioni pas lindjes

Shumë gra përjetojnë simptoma depresive pas lindjes së fëmijëve për shkak të ndryshimit të niveleve të hormoneve, si dhe përgjegjësisë së shtuar për t’u kujdesur për një fëmijë. Depresioni pas lindjes prek të paktën një në dhjetë nëna të reja dhe karakterizohet nga emocione të tilla si ankthi, mungesa e shpresës  dhe paniku. Simptoma të tjera përfshijnë humbjen e interesit për shumicën e aktiviteteve, humbje peshe, lodhje, faj, pagjumësi, tendenca për vetëvrasje etj.

Si të merreni me të

Nëse ndjeni që depresioni po shfaqet, ju lutemi mbani mend se tre opsionet më të mira për ju janë pushimi, stërvitja dhe dieta. Studimet tregojnë se nënat që konsumojnë ushqime të ekuilibruar, pushojnë mjaftueshëm dhe përfshihen në aktivitete të buta si ecja ose noti, kanë më pak gjasa për depresion.

 1. Infeksionet e mitrës

Gjatë një lindjeje të shëndetshme, placenta shtyhet jashtë kanalit të lindjes më pak se gjysmë ore pas foshnjës. Herë pas here, një pjesë mund të mbetet në mitër, gjë që mund të sjellë  infeksion të indeve të mitrës. Qesja amniotike gjithashtu mund të infektohet gjatë lindjes, e cila mund të shkaktojë komplikime pas lindjes, si ulje të imunitetit, ethe me temperaturë të lartë, etj.

Si të merreni me të

Pasi mjeku juaj të diagnostikojë infeksionin, do t’ju rekomandojë  antibiotikë intravenozë për të kontrolluar përhapjen e tij. Kjo është thelbësore për të shmangur komplikimet e mëtejshme siç është tronditja septike, e cila mund të jetë fatale.

 1. Siklet gjatë seksit

Është e rëndësishme që të merrni kohën tuaj për tu ndier rehat fizikisht dhe emocionalisht përpara se të rifilloni jetën tuaj seksuale. Kjo do të thotë të paktën pesë deri në shtatë javë deri derisa indet tuaja vaginale dhe qafa e mitrës të shërohen plotësisht, nuk duhet të kryeni seks. Marrëdhënia seksuale mund të jetë e pakëndshme, ndonjëherë pas disa muajsh pas lindjes së fëmijës. Për më tepër, luhatjet hormonale që keni kaluar mund të ndikojnë duke ju bërëmë pak të interesuara për seksin.

Si ta menaxhoni:

Kuptoni që këto probleme nuk janë të përhershme. Të jesh i hapur në lidhje me fizikun tuaj dhe dobësitë emocionale me partnerin tuaj është hapi i parë drejt rindërtimit të lidhjeve të intimitetit.

 1. Prolapsi rektal, i mitrës ose i fshikëzës

Një prolapsi është gjendja e një organi që rrëshqet nga vendi. Shtatzënitë me probleme ose lindjet me më shumë se një bebe mund të çojnë në prolapsi të rektumit, mitrës ose fshikëzës. Simptomat e prolapseve të mitrës dhe rektumit përfshijnë një ndjesi tërheqëse në bark, siklet dhe vështirësi me urinimin ose jashtëqitjen.

Si ta menaxhoni:

Nëse prolapsia është e butë, mjeku do të sugjerojë të humbni peshën e tepërt, të shmangni ngritjen e peshave të rënda dhe të ndërprismi duhanin. Ushtrimet Kegel mund të ndihmojnë gjithashtu në forcimin e muskujve të legenit. Në disa kushte të rënda, operacioni mund të jetë i nevojshëm për të korrigjuar pozicionin e organit .

 1. Dhimbje episiotomie

Një epiziotomi është një procedurë ku bëhet një çarë e vogël midis perineumit dhe vaginës, duke hapur kanalin e lindjes për një lindje të ndërlikuar. Gjatë procesit të shërimit, ju mund të pësoni ndjeshmëri dhe dhimbje në zonën perineale.

Si të merreni me të

 1. Tiroiditi

Tiroiditi është një inflamacion i gjëndrës tiroide, e cila mund të ndodhë pas lindjes së fëmijëve. Kjo është më e zakonshme tek nënat e reja, pasi infeksioni është shkaktuar nga rritja e antitrupave anti-tiroide në rrjedhën e gjakut. Mund të vijë në dy forma, hipotiroidizmi, i cili karakterizohet nga humbja e peshës, të ëpërziera, lodhje, ngërçe etj., Dhe hipertiroidizëm, i cili karakterizohet nga lodhja, luhatjet e humorit, pagjumësia etj..

Si të merreni me të

Diagnoza kërkon një analizë të jodit për të konfirmuar simptomat. Trajtimi i tiroiditit varet nga faktorë të ndryshëm si mosha, shëndetetj.. Në fazat fillestare nuk kërkohet trajtim specifik, por terapia me hormone mund të rekomandohet nëse sëmundja përparon.

 1. Vështirësia për të urinuar.

Ju mund ta keni të vështirë të urinoni menjëherë pas lindjes. Disa shkaqe përfshijnë anestezionin e përdorur dhe uljen e ndjeshmërisë së fshikëzës për shkak të presionit të përjetuar gjatë lindjes.

Si të merreni me të

Pirja e lëngjeve të mjaftueshme do të ndihmojë në rivendosjen e sistemit tuaj urinar në disa orë. Nëse urinimi vazhdon të jetë i vështirë, ju mund të duhet të duroni futjen e një kateteri për t’u lehtësuar. Mjeku juaj madje mund të kryejë teste për të identifikuar ndonjë infeksion të mundshëm në traktin urinar.

 1. Dhimbje koke e vazhdueshme

Dhimbje koke e vazhdueshme ose kronike është simptomë e anestezisë që përdoret gjatë lindjes së fëmijëve. Dhimbja e kokës mund të vijë edhe nga probleme si preeklampsia, që mund të çojë në simptoma të rënda si të përziera dhe të vjella, rritje të presionit të gjakut, shikim të paqartë, etj.

Si të merreni me të

Nëse keni më shumë se disa nga simptomat e mësipërme, është thelbësore të kërkoni menjëherë trajtim mjekësor.

Lexo edhe: Kanceri i gjirit pas lindjes – Faktorët që rrisin rrezikun për nënat e reja


 1. Komplikimet pas lindjes – Pergrate

  […] 20 Komplikimet e zakonshme pas lindjes dhe zgjidhjet për tohttps://www.pernenat.al/20-komplikimet-e-zakonshme-pas-lindjes-dhe-zgjidhjet-per-to/ […]

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Emocionet pozitive mes nënës dhe...

I mbështjellë brenda mitrës, i qetësuar nga lëvizjet e nënës, i qetësuar nga rrahjet ritmike të zemrës: fetusi është i sigurt dhe i mbrojtur. Ekspertët thonë se: një fëmijë që...

Sa duhet të ecë një...

Të qëndruarit aktiv gjatë periudhës së shtatzanisë është një nga këshillat më të vlefshme si për shëndetin e nënës, ashtu edhe për foshnjën që do të vijë në jetë. Megjithatë,...

Nëse nëna pi duhan në...

Nëse nënat e ardhshme pijnë duhan gjatë shtatzanisë, fëmijët e tyre kanë më shumë gjasa të vuajnë nga psoriasis në fëmijëri. Kjo përcaktohet nga një studim i publikuar në Gazetën...

Si mund ta realizoni testin...

Të gjitha mikeshat tuaja flasin për testin Nifty? Keni lexuar për të nëpër forume, Facebook, dhe për më tepër nënat e ardhshme kanë shumë komente për të. Por cili eshte vendimi...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X