2-vjeçarja rrezikoi jetën nga lavatriçja

0 0

Një nënë nga Kolorado ka bërë një thirrje të rëndësishme për të gjithë prindërit në profilin e saj në Facebook.

Ajo ka ndarë me gjithë miqtë virtualë historinë e saj që mund të kishte përfunduar në tragjedi. Lindsey Mciver tregon se kishte blerë një lavatriçe të re dhe sapo e kishte vënë në përdorim.

Çifti shkoi për të fjetur, duke porositur fëmijët e tyre të vegjël që të mos i afroheshin dhe të mos e preknin lavatriçen për asnjë arsye.

Por, në vend të kësaj, ndodhi diçka e pabesueshme.

Të nesërmen në mëngjes, kujton Lindsey, ajo dhe burri i saj ishin zgjuar nga klithmat e dëshpëruara të djalit të tyre 4-vjeçar dhe kuptuan se arsyeja e dëshpërmit të tij ishte motra 2-vjeçare që kishte ngecur brenda lavatriçes.

Vajza, vetëm dy vjeçe, kishte qenë e bllokuar brenda pajisjes, sapo ajo po fillonte të mbushej me ujë.

“Vajza po bërtiste, por askush nuk mund ta dëgjonte. Ne arritëm ta ndalonim makinën larëse dhe ta hapnim derën, në mënyrë që të dilte. Përveç gungave në kokë, nuk kishte ndonjë dëm të veçantë”, – ka shkruarLindsey Mciver në Facebook.

Për të është ende e paarsyeshme sesi makina larëse, nëse mbetet pa mbikëqyrje, mund të jetë me të vërtetë e rrezikshme për fëmijët e vegjël.

“Vazhdimisht befasohemi me mënyrat e reja të cilat mund t’iekpozojnë ndaj vdekjes fëmijët tanë dhe lavatriçja ishte një nga këto mënyra”.

Kurrë mos e nënvlerësoni rrezikun

Në janar, në Japoni, një fëmijë vdiq brenda lavatriçes, i drejtuar nga kureshtja dhe dëshira për të njohur gjëra të reja. Mbyllja automatike u bë një kurth i vërtetë për foshnjën, ndërkohë që  babai i pranishëm në shtëpi, po flinte.

Lexo edhe: Siguria e femijes brenda shtepise

 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X