18 ide për vakte të ndërmjetme për fëmijën tuaj

0 0

Koha e vakteve të ndërmjetme është shumë e rëndësishme për të vegjlit, sepse u ofron atyre mbështetje thelbësore energjetike midis mëngjesit dhe drekës ose mes drekës dhe darkës. Fëmijët shpenzojnë shumë energji gjatë ditës: për këtë arsye është thelbësore që ata të marrin sasinë e duhur të kalorive.

Nëse po kërkoni disa ide kreative, këtu është një listë e ushqimeve të shëndetshme për fëmijët, që mund të shërbëjnë si vakte të ndërmjetme ideale.

 1. Drithërat e plota

Një tas me drithëra me qumësht dhe fruta është një vakt i lehtë, por i mbushur me energji. Mund të jetë gjithashtu mënyra më e mirë për të filluar ditën. Përmban vitamina, kalcium dhe fibra.

 1. Copa djathi me pak yndyrë

Proteinat në djathë mbajnë nivele të larta të energjisë deri në kohën e darkës. Zgjidhni pak bukë dhe prisni djathin me yndyrë të ulët në kube për t’i lejuar fëmijës të bëjë një meze të lehtë. Ju gjithashtu mund ta prisni djathin në forma argëtuese duke përdorur mjetet e kuzhinës.

 1. Luleshtrydhe të freskëta (nëse janë në sezon)

Provoni të futni luleshtrydhe të freskëta në dietën e fëmijëve tuaj: ato janë të pasura me vitaminë C. Për të shtuar një opsion shtesë dhe të shëndetshëm, shtoni krepa integrale (ose bukë integrale) tek luleshtrydhet.

 1. Kos

Kosi është një burim i shkëlqyer i kalciumit dhe në përgjithësi fëmijëve u pëlqen shumë. Ju mund të shtoni copa frutash të freskëta në kos të thjeshtë ose drithëra.

 1. Vezë

Një vezë i siguron një fëmije 4-vjeçar gati një të tretën e kërkesës së tij ditore për proteina. Mund të përgatisni një vezë të vogël të zier ose një omëletë të lehtë.

 1. Humus me qiqra

Me bazë qiqrash, hummusi përfaqëson një meze të lehtë të shkëlqyeshme për fëmijët. Ka një shije tërheqëse të arrave, është mjaft e trashë dhe përmban acid folik, vitaminë B6 dhe hekur. Jepuani të vegjëlve me perime të copëtuara.

 1. Makarona

Makaronat janë një burim i mrekullueshëm i karbohidrateve komplekse. Zgjidhni të preferuarën e fëmijës suaj, përgatisni edhe disa të tjera dhe ruajeni në frigorifer. Për një meze të lehtë, ngrohni një gjysmë filxhani, të mbushur me perime, salcë pule ose domate.

 1. Dardha

Të pasura me fibra dhe të disponueshme gjatë gjithë vitit, dardhat janë të pranishme në shumë varietete të shijshme. Jepini fëmijës dardhat e copëtuara me një tas të vogël.

 1. Proshutë me shkopinj buke

Është një mënyrë e shkëlqyer për të rritur marrjen e proteinave të foshnjës tuaj.

 1. Rrush të thatë

Rrushi i thatë është i pasur me fibra, kalium dhe vitamina. Nëse fëmijët nuk e pëlqejnë atë në kokrra, mund të përzihet, duke e bërë krem.

 1. Mollë

Mollët, të pasura me vitaminë C dhe fibra, janë fruti i shëndetit. Provoni t’ua jepni të vegjëlve me boronica të freskëta dhe një lugë kos me pak yndyrë.

 1. Biskota të bëra në shtëpi

Bëni biskota me bollgur me yndyrë të ulët në shtëpi dhe shërbejuani fëmijëve me qumësht me pak yndyrë. Për të rritur vlerën dhe shijen ushqyese, mund të shtoni rrush të thatë, boronicë, kajsi të thata ose arra.

 1. Bajamet

Bajamet janë shumë ushqyese dhe janë të pasura me fibra, proteina, vitaminë E, kalcium, riboflavinë, bakër, zink, kalium, magnez dhe yndyrna të shëndetshme të pangopura. Një grusht i vogël është sasia e duhur për t’u përtypur nga fëmijët. Mos i jepni fëmijëve nën 3 vjeç: ato mund të jenë një rrezik mbytjeje.

 1. Sallatë me domate, mollë dhe pjepër

Nëse doni të eksperimentoni, provoni të bëni një sallatë të veçantë për më të vegjlit tuaj. Pritini në copa dhe përzieni domate, pjepër, mollë dhe shtoni pak lënglimoni. Kjo sallatë e shëndetshme dhe e shijshme do të përmbajë likopenin nga domatja, vitaminat A dhe C nga pjepri dhe fibrat nga molla.

 1. Oriz i presuar me marmalatë

Lyeni copën e orizit të presuar me pak marmalatë. Ëhtë një meze e lehtë e shëndetshme dhe pothuajse pa yndyrë.

 1. Banane

Të pasura me kalium, bananet bëjnë një vakt të ndërmjetëm të lehtë të përsosur. Në verë, ju mund të ndani një banane në gjysmë, ta ngjisni në një shkop, ta spërkatni me arra në një pjatë dhe më pas ta ngrini. Gjysma e një bananeje siguron 220 miligramë kalium dhe 15% të vitaminës B6.

 1. Smoothie me fruta

Jepuni fëmijëve tuaj një gotë smoothie frutash: do të jetë një vakt i ndërmjetëm i lehtë me vitamina, kalium, fibra, proteina dhe kalcium.

 1. Kokoshka me lulelakër

Si një alternativë ndaj kokoshkave, mund të copëtoni një lulelakër në copa, t’i vendosni copat në furrë me pak parmixhan dhe vaj. Ky variacion kokoshkash vegjetariane do t’u pëlqejë të vegjëlve.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Konsumi i frutave ju mbron...

Dy racione frutash në ditë mund të zvogëlojnë rrezikun e zhvillimit të diabetit të tipit 2 me 36%, një sëmundje që prek afërsisht 451 milionë njerëz në mbarë botën dhe...

Adoleshentët hanë shumë më keq...

Dietat e adoleshentëve u përkeqësuan gjatë kësaj periudhe të gjatë pandemike. Kjo është ajo që del nga rezultatet e sondazhit "Adoleshentët një vit më vonë" të kryer nga Shoqata e...

Këshilla për të menaxhuar fëmijët...

Nuk janë të paktë fëmijët që, njëherë para ngrënies, fillojnë të bëjnë naze në tryezë. Ata kthejnë kokën, shtrëngojnë buzët për të refuzuar ushqimin, shpesh ngrihen nga karriget e tyre...

Metabolizmi nuk ngadalësohet me rritjen,...

Nuk ka kuptim të fajësoni metabolizmin tuaj nëse prekeni nga mbipesha ose obeziteti në moshë të rritur. Një studim nga John Speakman i Universitetit të Aberdeen që përfshin 6400 individë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X