17 nentori, dita nderkombetare e femijeve premature

0 0

Sot, e gjithë bota feston ditën e fëmijëve prematurë. 17 nëntori, dita e ëngjëjve të lindur para kohe!

Në botë, 1 në 10 fëmijë lind para kohe. Me rritjen e numrit të fëmijëve prematurë, përmirësohet edhe mundësia e tyre për të mbijetuar. Një fëmijë quhet prematurë nëse lind para javës së 37-të të shtatëzanisë dhe me një peshë më të vogël se 2500 gr.

Cilat janë shkaqet e lindjes prematurë?

Ndër shkaqet më të shpeshta janë: stili i jetesës së nënës, një patologji e mundshme e shtatëzanisë (hipertensioni, patologjitë ushqimore, infeksonet), raca e nënës, pesha trupore, niveli socio-ekonomik, ushqyerja, duhanpirja, shtatëzania binjake, keqformimet uterine, patologjitë e placentës, vuajtja fetale, vonesa në rritjen e fetusit, anomalitë fetale etj.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X