15 fakte rreth gjidhenies

0 0

Madhësia e gjoksit nuk ka lidhje me sasinë e qumështit. Ajo varet nga hormonet si edhe sekretimi i gjendrave të qumështit.
• Gjinjtë nuk kanë përmasa të njëjta. Në më të shumtën e rasteve një prej tyre është më i madh pasi fëmija ka të preferuarin e tij që e thith më shumë. Në disa raste nëna mund të ushqejë vetëm me njërin gji.
• 51% e grave e ndërpresin gjidhënien në muajin e 4 dhe 14% në muajin e 6.
• Gjinjtë mund të rrjedhin nëse mendoni për fëmijën apo nëse e dëgjoni atë duke qarë.
Qumështi i nënës lufton infeksionet, disa pika prej tij mund të qetësojnë skuqjen e lëkurës në zonën e bebelinës, trajtojnë aknet si edhe të qetësojnë infeksionet e syve dhe veshëve të fëmijës.
• Nëna që ushqen me gji mund të ndihet shpesh e përgjumur. Kjo ndodh pasi gjatë laktacionit çlirohet oksitocinë e cila shkakton ndjenja relaksi.
• Të porsalindurit mund të pijnë 5-40 minuta gji.
• Qumështi i gjirit ngjan me qumështin e lopës por është më i ushqyeshëm, i ëmbël dhe ka shije gati si vanilje. Në fund të ushqyerjes (qumështi i fundit) është më i trashë, kremoz dhe ngjan si qumësht i kondesuar.
• Për të nxjerrë sa më shumë qumësht me pompë, për të ngrirë dhe mbajtur rezerve, është mire ta nxirrni atë një orë pasi fëmija ka pirë vaktin e mëngjesit.
• Nëse nuk jeni duke e nxjerrë dot qumështin me pompë (nuk del mjaftueshëm) mund të merrni frymë thellë gjatë proçesit ose të mendoni për fëmijën.
• Studimet tregojnë se djemtë pijnë më shumë qumësht gjatë ditës krahasuar me vajzat.
• Për çdo vit që nëna ushqen me gji, rreziku për të zhvilluar kancer gjiri reduktohet me 6%. Ushqyerja me gji për një kohë të gjatë redukton gjithashtu edhe rrezikun e kancerit ovarian.

Lexoni edhe: Po nese qumeshti i nenes nuk eshte i mjaftueshem


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Lidhja me fëmijën tuaj pas...

Fëmija juaj i porsalindur është në kraharorin tuaj ndërsa derdhni lot gëzimi. Besojmë se e keni imagjinuar momentin kur fëmija juaj vjen në botë si momenti më i lumtur i...

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

DIVO, për t’i bërë 1000...

Çdo ditë është e rëndësishme por 1000 ditët e para të jetës janë vendimtare pasi janë castet ku krijohen rrenjët, baza e zhvillimit të fëmijës tuaj por ndërkohë edhe modeli...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X