14 filma që mund t’i shohë gjithë familja për Krishtlindje

0 0

Pushimet dimërore, Krishtlindjet dhe Viti i Ri janë periudha ideale për të qëndruar gjithë familja e bashkuar e për të shijuar atmosferën festive. Me disa kokoshka, pranë zjarrit, të mbuluar me batanije këta 14 filma janë një ide e mirë për të kaluar kohë të këndshme me njëri-tjetrin.

 1. Një djalë i quajtur Krishtlindje (A Boy Called Christmas)

Bazuar në librin me të njëjtin titull, ky film për periudhën e Krishtlindjeve është e sigurt se do të bëhet ndër të preferuarit e gjithë familjes.

 1. Elfi (Elf)

Ky film është ndër klasikët që  padyshim ia vlen të shikohet vit pas viti dhe gjithë familja do të citojë batutat e tij, edhe shumë kohë pasi ta keni parë.

 1. Merr Babagjyshin (Get Santa)

Ruajeni këtë film gazmor për fëmijët pak më të mëdhenj. Është një variant pak më familjar i filmit “Babagjyshi i keq” (Bad Santa).

 1. Klausi (Klaus)

Pasi të shikoni dy qytetarë të vegjël që nuk ngjajnë fare me njëri-tjetrin të krijojnë një miqësi që ndryshon pushimet përgjithmonë, do të kuptoni se çfarë do të thotë kjo.

 1. Princesha e akullit (Ice Princess)

Është e vështirë të gjesh diçka që ta pëlqejnë adoleshentët. Ky është ndër ato që do të godasë në shenjë.

 1. Jingle Jangle: Një udhëtim Krishtlindjesh (Jingle Jangle: A Christmas Journey)

S’mund të jetë më magjike se Jingle Jangle!  Një krijues lodrash që ka hequr dorë nga suksesi, gjen shpresë kur shfaqet mbesa e tij.

 1. Kumbara (Godmothered)

Përmbajtja e këtij filmi origjinal nuk është ekzaktëisht për Krishtlindjet, por skenat me boprë dhe vendi meagjik, i përshtaten shumë mirë sezonit të pushimeve.

 1. Gruaja e Predikuesit (The Preacher’s Wife)

Denzel Washington luan një engjëll që vjen në Tokë në Krishtlindje për të ndihmuar një klerik të kthehet në rrugën e duhur. Por ai shpërqendrohet pak nga gruaja e burrit.

 1. Arrëthyesi dhe Katër Mbretëritë (The Nutcracker and the Four Realms)

Ka një kastë të gjithë yjeve dhe një histori me të gjitha yjet. Anëtarët e familjes të të gjitha moshave do të magjepsen nga Klara dhe kërkimi i saj për të gjetur një çelës magjik që shpëton një botë të bukur paralele.

 1. I vetëm në shtepi (Home Alone)

Kanë kaluar 30 vjet që kur ky film u shfaq për herë të parë në kinema (dhe fitoi 285 milionë dollarë në arkë), por shikimi i trukeve të çmendura të Kevin McCallister (Macaulay Culkin) nuk do të plaket kurrë.

 1. Si i vodhi Grinch Krishtlindjet (Hoë the Grinch Stole Christmas)

Përralla e përjetshme nga Dr. Seuss vjen në jetë në këtë film të animuar për Grinch, qenin e tij të ëmbël Max dhe banorët e Ëhoville.

 1. Një histori Krishtlindjesh 1983 (A Christmas Story 1983)

Ky film klasik i Krishtlindjeve jep shumë mësime të rëndësishme dhe do ta pëlqejë gjithë familja.

 1. Një Krishtlindje sipas Charlie Brown (A Charlie Broën Christmas)

Bashkohuni me Charlie Brown dhe pjesën tjetër të grupit të kikirikëve në këtë kryevepër festash që përmban një pemë të vogël por të fuqishme, një festë kërcimi të modës së vjetër dhe një mësim për brezat.

 1. Mrekulli në “Rrugën 34” (Miracle on 34th Street)

Kur një babagjysh në departamentin e dyqanit të Mesit pretendon se ai është Kris Kringle i vërtetë, ai shpallet i çmendur dhe hidhet në gjyq. Por nuk do të duhet shumë kohë që ai t’ju bindë ju, fëmijët tuaj dhe të gjithë të tjerët se babagjyshi është i vërtetë.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

8 fakte befasuese për motrat...

Ka disa studime që shpjegojnë lidhjen mes motrave e vëllezërve në familje si dhe ndikimin indirekt që kanë ata në formimin dhe të ardhmen e njëri-tjetrit. Vëllezërit e motrat kalojnë...

9 mënyra si t’i tregoj...

Të zbulosh se je shtatzënë është një nga momentet më të rëndësishme të jetës. Është lajmi më i madh i jetës suaj, lajmi që mezi prisni t'i ndani me partnerin...

Covid 19 dhe obeziteti, vëmendje...

Kushdo që mendoi se Covid-19 do të kursente fëmijët e kishte gabim. Virusi jo vetëm që prek edhe më të vegjlit, por në fëmijëri shkakton edhe një sërë efektesh të...

Letra për babagjyshin, nga nëna...

I dashur Babagjysh, Nuk do të kërkoj një kupon për disa rroba të reja ose telefonin e teknologjisë më të fundit. Gjithçka që dua për Krishtlindje është që fëmija im...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X