11 menyrat qe do te pershpejtojne lindjen

0 0

Ndonjëherë  bebi duket se vonon të dalë  dhe shumë  shtatzani mund të  shkojnë  edhe më  tepër se 41 javë. Shumë  nëna mund të  kenë  përdorur disa metoda natyrale të  cilat mendojnë  se stimulojnë  përshpejtimin e kohës së  lindjes. Pas tyre nuk ka asnjë  teori shkencore që  vërteton efektivitetin, megjithatë  disa nëna duket se e kanë  ndier efektin e tyre pozitiv.

1.  Përdorimi i topit

Shumë  gra e kanë  parë  tepër efektiv përdorimin e topit të  palestrës, i cili duket se ndikon pozitivisht në  përshpejtimin e kohës së  lindjes. Lëvizjet e moderuara sipër tij duket se ndihmojnë  në  pozicionimin e duhur të  fëmijës, edhe nëse ai nuk është  ende gati të dalë . Krahas kësaj topi mund të  bëhet edhe një  vend shumë  i mirë  në  të  cilin mund të  uleni ndërsa trupi juaj duket se po ndihet gjithmonë  edhe më pak rehat. Është  një  investim i mirë , të  cilin mund ta përdorni edhe pas lindjes për t’u rikthyer në  fomrë .

  1. Këmbë të lumtura

Për shumë  gra shtatzena  masazhet qetësuese kanë  rezultuar shumë  efektive në këtë drejtim. Edhe pse pas kësaj teorie nuk ka asnjë  vërtetim shkencor, mendohet se në  këmbë , duar dhe kokë  ka disa pika të  cilat janë  të  lidhura me të  githë trupin. Personat që  merren me kryerjen e kë tyre masazheve këshillojnë  që  gruaja të  kryejë  disa seanca në  javën e fundit të  shtatzanisë . Edhe në se nuk do të  funksionojë  në  këtë  drejtim, do t’ju ndihmojë  të  clironi tensionin e mbledhur dhe t’ju bëjë  të  jeni më  të  relaksuara ndërsa shkoni për të  sjellë  në  jetë  fëmijën tuaj.

  1. Bëni shëtitje

Ndoshta gjithmonë  e më  shumë  energjitë  tuaja duken se po minimizohen, por pavarësisht kë saj duhet të  përpiqeni të  bëni shëtitje. Disa nëna mendojnë  se ecja ndihmon në  përshpejtimin e kohës së  lindjes natyrale, kjo pasi lëvizjet që  ju do të  bëni gjatë ecjes do të inkurajojnë kokën e fëmijës të  shkojë  drejt çerviksit, si edhe do të çlirohet oksitocina e cila mund të  ndihmojë  në përshpejtimin e proçesit. Dhe nëse keni një  qen në  shtëpi mund të  përfitoni për ta nxjerrë  edhe atë  për një  shëtitje. E vetmja gjë që ju duhet të bëni është  të  vishni një  palë  këpucë te rehatshme si edhe të fusni në çantë një  shishe me ujë  për tu hidratuar sa më  shumë .

  1. Një banket me ananas

Një trajtim tropikal shumë i pasur me “bromelian”, e cila është  një  enzimë  që  duket se ndikon pozitivisht në  rritjen e prostaglandinës. Sasia që duhet të  konsumoni duhet të  jetë  disi e madhe në  mënyrë  që  të  ndodhë  kjo, duke bërë  që  trupi juaj të  marrë  gjithashtu edhe sasi të  mëdha vitaminash.

  1. Pak erëza jo vetëm për më shumë shije

Duket se për disa nëna përdorimi i disa erëzave specifike, si per shembull “curry” (mund të  gjendet në  çdo supermarket) do të  stimulojë  uterusin duke bërë  që  proçesi të  përshpejtohet. Edhe për këtë  nuk ka asnjë  teori shkencore që ta vërtetojë , por që për disa nëna ka dhënë  rezultat. Këshillohet që  gratë  të  cilat kanë  probleme me tretjen të  mos pë rdorin erëzat pikante.

  1. Pickoni gjirin

Mund të  tingëllojë disi çuditshëm, por duket se për disa nëna ka dhënë  rezultat stimulimi i thithave të  gjirit mendohet se ka ndihmuar në çlirimin e oksitocinës, e cila do të ketë ndihmuar në  përshpejtimin e kohës së lindjes. Ju mund të  “pickoni” thithat tuaj, ose të  përdorni një  pompë  gjiri në  mënyrë  që  të  krijohet ndjesia e thithjes, gjë  e cila do të  clirojë  hormonin në  fjalë . Edhe nëse nuk jep rezultat do t’ju mësojë si ta përdorni në rast se do t’ju nevojitet pas lindjes.

  1. I pastroni ato dysheme

Sigurisht që  gruaja gjatë  shtatzanisë  nuk duhet të  kryejë  sforcime të  mëdha, por nëse femija juaj duket se nuk do të  dalë  edhe pse janë  ditët e fundit të  shtatzanisë , duhet të përpiqeni të  provoni edhe këtë  mënyrë . Mund të uleni dhe të pastroni dyshemetë e shtëpisë  tuaj, gjë e cila jo vetëm mund të  shkaktojë  fillimin e proçesit të  lindjes, por do të  bëjë  që  shtëpia të  jetë  shumë  e pastër për në  momentin e post-partum.

  1. Pini një filxhan çaj

Mendohet se pirja e një  filxhani me çaj manaferre do të  ndikojë  në zbutjen e çerviksit dhe për pasojë  do të  ndihmojë  në  përshpejtimin e proçesit të  lindjes. Ju duhet ta përdorni atë rregullisht për rreth një javë. Kjo jo vetëm do t’ju ndihmojë  për fillimin e proçesit, por edhe do t’ju qetësojë. E vetmja gjë  që  duhet të  bëni është  të  këshilloheni me mjekun tuaj në  mënyrë  që të dini datën preçize të  lindjes tuaj, në mënyrë qe të mos e merrni atë në një moment të  gabuar.

  1. Shkoni në shtrat

Dhe këtu nuk e kemi fjalën për të fjetur gjumë. Sigurisht që mund të  kryeni marrëdhënie me bashkëshortin tuaj edhe nëse tashme jeni në javën e 40 të shtatzanisë. Kjo jo vetëm do t’ju ndihmojë në çlirimin e oksitocinës, e cila stimulon uterusin, por gjithashtu duket se çlirohet edhe prostaglandina e cila e zbut atë .

  1. Akopunktura

Duket se edhe në  këtë  rast teoria tradicionale kineze do të  stimulojë  energji në  të  gjithë  trupin, duke vepruar edhe në  disa organe specifike. Akupunktura kë shillohet të  kryhet në  javën e fundit të  shtatzanisë , por gjithsesi mund të  këshilloheni edhe me mjekun nëse keni në  plan të  filloni disa seanca.

Lexoni edhe: Si të shkojë fëmija në pozicionin e duhur?

 

 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X