1000 ditet e para te femijes, me te rendesishmet ne jeten e tij

0 0

Parandalimi i sëmundjeve tek fëmija duhet të fillojë që në shtatzani. Sipas studiuesve 1.000 ditët e para të jetës së tij janë shumë të rëndësishme. Dhe këto ditë janë përkatësisht: 270 ditë të shtatzanisë, 365 të vitit të parë dhe 365 të vitit të dytë.

Përse studiuesit mendojnë kështu?

Për shëndetin këto ditë janë shumë të rëndësishme sese në këtë periudhë mund të parandalohet shfaqja e disa sëmundjeve jo ngitëse, kështu shprehet Shoqëria italiane e pediatrisë.

Rëndësia e parandalimit

Këtë e mbështet edhe “Consensus human early life prevention” në një dokument që shpreh disa studime në lidhje me parandalimin e sëmundjeve jo ngjitëse. Sipas Giuseppe Di Mauro, gjatë 1.000 ditëve të para të jetës përcaktohet e ardhmja shëndetësore e fëmijës sepse mund të parandalohen sëmundje të tilla jo ngjitëse si: diabeti, obeziteti, tumori, sëmundjet metabolike, kardiovaskolare si edhe të zhvillimit neurologjik.

Nuk varet vetëm nga gjenetika

Gjenetika ndikon me rreth 30-35% në shëndetin e fëmijës, dhe 65-70% varet nga faktorët e tjerë si: ushqyerja, ushqyerja e nënës gjatë shtatzanisë, ambient, mënyra e shëndetshme e të jetuarit.

Rekomandimet e mjekëve

Për ta është primare që fëmija të:

• Pijë qumësht gjiri;
• Të ketë një nivel të moderuar të proteinave të marra si edhe të kalorive në fillim të ushqyerjes së tij;
• Të vaksinohet;
• Të mbahet larg faktorëve helmues;
• Të bëjë një gjumë të mirë, dhe në orar të njëjtë.

Lexoni edhe: Lista e re me lendet ushqyese qe i nevojiten bebit ne 100 ditet e para te jetes

 

 

Cfare jeni duke bere me shume gjate ketyre diteve se ditet e meparshme?

  • Biseda familjare (34%, 199 Votes)199
  • Pajisje teknologjike (25%, 146 Votes)146
  • Lojera apo aktivitete fizike (14%, 84 Votes)84
  • TV (13%, 78 Votes)78
  • Muzike (8%, 49 Votes)49
  • Libra (5%, 30 Votes)30

Total Voters: 586

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X